Брюксел е готов да преосмисли квотите за бежанците 02.06 | 18:04

Еврокомисията се разколеба под натиска на Германия и Франция, които се обявиха против предложеното преразпределение

От Галина Александрова

Брюксел е готов да обсъжда метода за разпределяне на търсещите убежище в Европейския съюз, след като първото предложение беше отхвърлено от Париж и Берлин, заяви днес еврокомисарят по вътрешните работи Димитрис Аврамопулос, цитиран от АФП.

Миналата седмица Еврокомисията поиска от страните членки да поемат грижите за 40 000 търсещи убежище, произхождащи от Сирия и Еритрея, пристигнали в Италия и в Гърция, както и за 20 000 сирийски бежанци.

Разпределението трябваше да се базира на населението и БВП на страните, равнището на безработицата и на броя на вече приетите търсещи убежище.

"Това предложение е напълно разумно, като се има предвид, че 6000 мигранти пристигнаха в ЕС само през последните дни", заяви Аврамопулос на среща с министрите на вътрешните работи на шест европейски страни (Германия, Испания, Франция, Италия, Полша и Великобритания) в Морицбург, близо до град Дрезден.

С предложението не са съгласни Великобритания, Франция, Испания, Полша, Унгария, Чехия, Словакия, Естония, Латвия и Литва. В последните дни срещу него се обявиха и Германия и Франция, чиито квоти за приемане на бежанци са едни от най-големите.

Схемата предвижда нашата страна да приеме 343 имигранти, пристигнали в Италия (от общо 24 000), 229 от Гърция (от общо 16 000), както и 216 разселени мигранти. Разселените от Италия и Гърция имигранти ще бъдат онези, пристигнали от Сирия и Еритрея след 15 април тази година. От Патриотичния фронт преди дни предложиха правителството да поиска "особен статут" за страната ни, за да не бъдат изпращани у нас нови имигранти заради бежанския поток, който послещаме еждневно и невозможността да приемем и да се грижим за повече хора. От ЕК обаче не уважиха тези аргументи.

България не е единствената държава в ЕС, която би могла да твърди, че е била в извънредно положение с имигрантските потоци. Предложението на ЕК е свързано с внезапен прилив във времето, а не с броя на пристигналите имигранти. Много държави в ЕС получиха голям брой молби за убежище, България не е единствената, погледнете Германия и Швеция, заявиха от Брюксел.

Водещи

Най-четени