Българинът се интересува от хляба на масата, не се вълнува от корупция и престъпност 20.05 | 16:41

Всеки втори наш сънародник харесва да е част от ЕС

От iNews.bg

Българите "ослепяват" от бедност и липса на прехрана. Опасението, че ще останат без работа и бедността до толкова е заела съзнанието на нашенеца, че важни теми като корупцията и организираната престъпност са останали извън полезрението на сънародниците ни. 

Според проучване, направено по поръчка на външно министерство, за над 60% от българите най-големият проблем за страната ни е безработицата. За 39 на сто ниските доходи са основната трудност за нашенеца и за държавата. Едва 18 на сто смятат, че корупцията препъва България, а организираната престъпност въобще не е сред грижите на населението. 

За 24 на сто от анкетираните най-страшното у нас е масовото обедняване, а 21 на сто смятат за проблем достъпа до качествено здравеопазване.  

Между 6 и 12% посочват проблеми като неработеща икономика, високи цени, пенсионна система, качество на образованието, битова престъпност, уточнява в. "24 часа". 

Бежанският поток вече не е плашилото, което стряскаше нашенците. Докато пред около половин година сънародниците ни виждаха заплаха от търсещите убежище и нас, сега вече такива притеснения дори не се споменават. 

Икономическата криза, която беше оправдание за орязване на публичните разходи и замразяването на доходите, е най-големият кошмар за българина. Близо 40 на сто от анкетираните се опасяват, че кризата може да се завърне отново. 31% се страхуват, че България ще изпадне в  енергийна зависимост. Едва 14% се опасяват от нова студена война между Запада и Русия.

Въпреки че богатите ни европейски събратя доста плюха българите през последните месеци, нашенците не им се сърдят и запазват положителните си нагласи към старите държави членки, както и към ЕС.

 Всеки втори българин е позитивно настроен към Общността., като едва 17 на сто са с негативно отношение.  Най-любимата ни страната е Германия, като 74 на сто гледат позитивни на федералната република. Страната  реагира най-адекватно при отпадането на трудовите ограничения за българи и румънци. Бизнесът и синдикатите там заявиха, че имат нужда и от нашите специалисти и ценят техния професионализъм. 

"Франкофоните" у нас също не са малко, като над 60% са с положително отношение към тази държава. Любовта към Франция е равна и на тази към Русия. Същият процент българи "изпитват топли чувства" към Москва. 

Въпреки мащабната антиимигрантска кампания във Великобритания  нашенецът продължава да харесва Острова, като 59 на сто от българите са позитивно настроени към Англия. 

Близо 80% одобряват политиката на правителството за оказване на съдействие и помощ на български граждани, пострадали от кризисни ситуации и природни бедствия в чужбина. Стабилна подкрепа от над 60% имат и поетите ангажименти за подобряването на достъпността и качеството на консулските услуги и осигуряване на по-евтин и по-бърз начин за издаване на туристически визи за граждани извън ЕС.

Водещи

Най-четени