България все още няма омбудсман по правата на детето 11.10 | 18:41

Затова и няма представител на конференцията на Европейската мрежа на омбудсманите за деца

От Елена Коцева

От 10 до 12 октомври 2012 г. в Кипър се провежда 16-та конференция на Европейската мрежа на омбудсманите за деца (EМOД/ENOC). В нея вземат участие омбудсмани и комисари по правата на децата от всички страни членки на ЕМОД. България обаче все още няма официално представителство, тъй като няма и омбудсман по правата на детето.

Българският омбудсман не е част от ЕМОД и никой от администрацията му не присъства на тази важна среща, на която се обсъждат въпроси, свързани с детското и младежко правосъдие, въпреки че в администрацията е получена покана за конференцията. Омбудсманът в България не може да бъде част от тази мрежа за децата в Европа, тъй като не могат да бъдат покрити критериите, нито законодателните, нито структурните изисквания, за да влезе администрацията в семейството на омбудсманите за детето.

Създаването на специализиран заместник-омбудсман по въпросите на децата би било в контекста на изпълнението на препоръките на Комитета по правата на детето на ООН.
23 от всички 27 страни членки на Европейския съюз и още 11 страни извън ЕС, които са част от Съвета на Европа, имат специален закрилник на децата, който може да бъде Омбудсман или Комисар по правата на детето.

Страната ни е критикувана и са давани препоръки за създаването на независим орган за правата на детето към ООН. От 1997 година Комитетът по правата на детето на ООН (КПД) дава препоръки към страната ни за съблюдаването на правата на детето от независим орган у нас, като през 2008 Комитетът отново припомня, че България няма такъв орган, посочват от Национална мрежа за децата.

На конференцията в Кипър участва Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата, който представлява Европейската мрежа за децата Юрочайлд (Eurochild), като член на управителния съвет на организацията.

Над 150 специалисти, работещи в областта на детските права, обсъждат темите свързани с детските правонарушения, приятелското към децата правосъдие, структури и процеси за превенция и ранна интервенция.

Темата за децата в конфликт със закона до скоро беше изоставена от страна на българските политици. В момента се планира реформа, но системата у нас все още се основава на преследване на вина и санкциониране, вместо върху подкрепа, превенция, споделена отговорност и комплексна работа за преодоляване на проблемите. Съдиите, прокурорите, социалните работници и полицията у нас имат много малко възможности, за да провеждат щадящо правосъдие към децата в духа на Насоките на Съвета на Европа по отношение на правосъдието в полза на децата (приятелско правосъдие).

През първия ден от програмата на конференцията са представени новите омбудсмани за детето във Франция, Естония и Италия и беше спомената ролята на новоучредената функция на украинския омбудсман по правата на детето.

На конференцията беше посочено, че данните във всички страни в Европа показват, че детската и младежка престъпност намалява, но насилието сред децата се увеличава и става все по-тревожен проблем сред обществото

Водещи

Най-четени