България - пример за Европа при борбата за излизане от кризата 15.10 | 19:42
Българите са по-дисциплинирани и спазват правилата, смята Плевнелиев

Най-големите проблеми на Европа в момента са дълговата криза, безработицата и социалното неравенство, смята президентът Росен Плевнелиев, съобщават от пресцентъра на държавния глава.
По време на VIII Годишна среща на Националното сдружение на общините в Република България той заяви, че целта за силна и интегрирана Европа може да бъде постигната и отклоняването от целта поради икономическите проблеми не бива да се случва.
Той подчерта, че присъединяването ни към Европейския съюз е присъединяване не само към един общ пазар на еврофондове, но и морален и политически съюз.
По повод дебата за Нобеловата награда, връчена на ЕС за мир Росен Плевнелиев каза, че от 40 години насам успехът на съюза се измерва с мир, човешко достойнство и просперитет. Президентът подчерта, че Европа заслужава наградата за мир, както никой друг.
"Имаме кауза, каква е тя и работим за нея. Или само отиграваме ситуацията – на европейско ниво, на регионално, на национално ниво. Ситуации, отиграни обикновено всеки един сам за себе си и много рядко всички заедно. За Европа искам всички да сме заедно, а и европейските лидери да бъдат заедно в този тежък момент. Защото всеки има своята отговорност за бъдещето на Европа”, заяви държавният глава.
Според него България е пример за прилагането на елементарните принципи за излизане на Европа от кризата. Той смята, че българите са дисциплинирани и спазват правилата, свързани с Маастрихтските критерии, тези на европейските фондове, на обществените поръчки и други. У нас всеки вече е наясно, че неспазването на правилата, води до наказания.
Президентът похвали министър Дончев, министър-председателя и правителството за това, че остояват принципите на Кохезионната политика и се борят страната ни да получи солидарност и да бъде солидарна.
Относно принципа на отговорността Плевнелиев обясни, че реформи са нужни в цяла Европа. Те трябва да са в посока конкурентоспособност и реформи за растежа.
Държавният глава каза, че 2012 и 2013 г. да две много важни години за страната ни, защото всичко, което се планира сега, ще даде резултат през 2020 г.
"С усвояването на еврофондовете много от българските общини вече са натрупали опит. Те знаят как се подготвят и управляват качествено европейски проекти. Въпреки постигнатия напредък, необходимостта бъдещето на страната и на общините да не се решава на парче, а чрез интегриран подход и дългосрочни приоритети остава на дневен ред”, поясни той.
Базирайки се на приемственост и стратегически интегриран подход в планирането, страната ни ще започне да ускорява темповете на развитието си. В тази посока се работи и през последните години, което показва, че сме на прав път. В момента се работи и по националните приоритети, но е необходима интеграция между националните и местните власти.
Плевнелиев смята изготвянето на Закона за управление на средствата от ЕС за стъпка в правилната посока. Това ще помогне за създаването на ефективна нормативна рамка за управление на еврофондовете в следващата финансова перспектива 2014-2020.
Водещи
-
Търговци панически затварят обекти по морето заради масирани проверки
Открити множество нарушения
02.07 | 17:59
-
Кръводарителска акция се провежда в София, Пловдив, Варна, Бургас, Благоевград и Стара Загора
Организатори са Асоциацията на пострадалите при катастрофи и сдружение "Ангели на пътя"
02.07 | 17:20
-
От този месец Националният осигурителен институт ще посочва размерите на пенсиите и в евро в допълнение към левовете
Това е част от подготовката за планираното влизане на България в еврозоната от 1 януари 2026...
02.07 | 17:00
Най-четени
-
Еврото на фокус: Министерският съвет обсъжда обновения национален план
Причината за липсата на вода в селата Хаджидимитрово и Горна Студена е в дренажните...
02.07 | 10:30
-
НС днес:Трети вот на недоверие, прекратяването на пълномощията като депутат на Кирил Петков
В проекта за дневен ред е и темата за национален референдум за защита на българския лев .
02.07 | 10:15
-
Валентин Вацев: Войната в Украйна е само първата фаза от руската стратегия
Вътрешен конфликт в руското ръководство
02.07 | 11:15
-
Йорданов:Ужасно много уважавам лекарите, няма реплика срещу тях
Той коментира своя реплика, произнесена по време на среща на Здравната комисия на среща с...
02.07 | 09:59