Вижте точна възстановка на атентата в Сарафово 26.04 | 15:37

Следствен експеримент проследи взрива и последиците от него

От Филипа Тодева

Възпроизведеният взрив на атентата в Сарафово ще бъде окончателен и втори няма да има. Началникът на следствието Бойко Найденов каза, че резултатите показват над 99% идентичност с последствията от самия атентат на летището от миналата година.

Единият от автобусите бил взривен в следствения експеримент, който бе проведен на полигон край Ихтиман. Преди взривяването всички хора в района бяха изтеглени на безопасно разстояние. В автобуса е имало манекени, които имитират пътниците.

Найденов посочи, че дори главата на желатиновия манекен, имитирал атентатора, е била на същото разстояние, на което и главата на камикадзето при истинския взрив.

Експериментът показва, че атентаторът е стоял прав, с гръб към багажното отделение, а раницата е била на гърба му.

Главата на извършителя е отхвърчала на абсолютно същото разстояние, в абсолютно същата посока, а разликата е 40 см.

Стана ясно също, че експертите на СДОТИ са улучили от първия път размера на бомбата, която е използвал атентаторът. Няма информация за тротиловия еквивалент. По неофициална информация заложеният взрив е бил между 2 и 3 килограма.

Най-четени