Владиците започнаха с обясненията за агентурното си минало 18.01 | 15:28

Врачанският митрополит се извини, русенският - не се чувствал виновен

От Андриян Георгиев

Врачанският митрополит поиска извинение и прошка във връзка с оповестената му принадлежност към Държавна сигурност (ДС).

"Ако някой нещо е засегнат като епархиот (жител) на Врачанската епархия, вярващ или невярващ, бих помолил за извинение, моля пред Бога и Всечистия кръст да бъда простен", заяви днес (18 януари) Врачанският митрополит Калиник по повод официално оповестеното вчера (17 януари) негово агентурно минало.

Врачанският владика, който миналата година навърши 80 години, заяви още намерение да изкара земния си живот по монашеския обет, който е дал, както и да изпълни поетите обети при ръкополагането му като епископ, а след това и като митрополит.

По думите на Калиник той не бил донасял нищо лошо за никого. Той изрази единствено учудване, че е имал псевдоними като агент, и допълни, че при многобройните си пътувания зад граница е правил доклади до председателя на Светия Синод.

Врачанският митрополит отрече да е бил принуждаван да сътрудничи на Държавна сигурност.

"Имал съм свои виждания, свои разбирания, така както е казано в Библията - "всяка власт е от Бога", ние сме били длъжни да сме в синхрон с държавността за доброто на народа", обясни той агентурното си минало, цитиран от БТА.

От своя страна, русенскията митрополит Неофит заяви, че не служел в църквата като предател.

"Не се чувствам виновен към никого или че съм предавал някого, а просто съм изпълнил нещо, което в онова време е било изискване, когато е трябвало да се пътува извън страната. Това е било желание на Държавна сигурност и затова съм спокоен и чист пред съвестта си", заяви Нефит в своя защита, цитиран от БТА. 

Според оповестеният вчера доклад на Комисията по досиетата Неофит, с гражданско име Симеон Николов Димитров, е бил вербуван на 20 октомври 1983 г. и е бил регистриран като агент с псевдонима Симеонов. 

"От мен се искаше информация за българите в чужбина и какви са отношенията, настроенията на тамошните християни към Българската православна църква и изобщо към България. Старал съм се да бъда съвсем дискретен и просто да се получи едно разрешение, което е необходимо на църковния ни живот. Интересът, който е проявявала ДС си е вече нейна инициатива и нейно провеждане", посочи още русенският митрополит. 

"Отношението ми към тази служба е чисто като човек на църквата, който е изпълнявал с преданост своите  задължения спрямо църковния ни живот. В онова време, когато е  имало пътувания в чужбина, те са били наблюдавани от ДС по какъв повод и как се представя този пътуващ в чужбина - член на  църквата, какви църковни и обществени задачи има да изпълнява. Точно това интересува тази служба", каза митрополит Неофит. 

Неофит разказа, че за пътуванията си в чужбина е имал срещи с ДС, в които са се разменяли мисли по съвременното международно положение, каква е обстановката, в която ще се провеждат конференциите, за които се организират пътуванията. След завръщането му от чужбина се е проявявал интерес към това, което е станало, как е протекло и какви срещи е имало.

Друг от осветените като агенти на ДС висши духовници – Варненският и Великопреславски митрополит Кирил, пък се скри от публични изяви.

Кирил трябваше да отслужи Божествена света литургия в храма "Св. Атанасий" във Варна по случай храмовия празник на църквата какъвто е обичаят. Литургията се проведе без митрополита. 

Водещи

Най-четени