Всяка година завършват 10 хил. икономисти, докато ни липсват заварчици 19.11 | 14:21

На практика държавата е забравила смисъла на термина „държавна поръчка“

От Нели Минчева

Всяка година в България се дипломират над 10 хиляди икономисти и 7000 прависти, а в същото време нямаме заварчици. Това стана ясно на проведена в петък кръгла маса на тема "Защо образованието трябва да е приоритет на държавата?".

Образованието, за което студентите плащат значително по-ниски такси, се нарича "държавна поръчка", но на практика държавата нищо не поръчва и е пренебрегнала ролята си в планирането и осигуряването на необходимите за икономиката ни кадри, смятат експертите.

Сред направените предложения по време на дискусията беше това работещите студенти да бъдат освободени от данъчна тежест.

На обсъждането Илия Доленски, председател на Студентския съвет на Университета по архитектура, строителство и геодезия, отбеляза, че всеки завършил гимназия може да стане студент, защото има повече бройки за обучение във висшите училища, отколкото са кандидат-студентите.

Бройките се предлагат от университетите и се одобряват без забележка от Министерския съвет, подчерта той.

Според Доленски трябва да има визия какви специалисти са нужни и тогава да бъдат определени местата "държавна поръчка".

Нещо повече, когато бъдат определени приоритетните специалности, студентите "държавна поръчка" би трябвало да са с напълно покрити от държавата разходи.

Намесата на държавата не би попречила на когото и да е да учи, но държавните инвестиции в бъдещи добре подготвени кадри ще са именно за тези кадри, от които има нужда. А за да се разбере какви експерти точно са необходими, е редно да се търси мнението на бизнеса.

Бизнесът иска един готов работник, в който да не инвестира нито стотинка, а още от първия ден да му носи добавена стойност, обединиха се участниците в дискусията. В същото време, подчертават те, практическите стажове по време на обучението са малко.

Водещи

Най-четени