Възможно е България да блокира санкциите срещу Русия 21.03 | 17:47

В Брюксел Орешарски е представил данни за загубите, които България ще понесе в случай, че ЕС реши да наложи рестрикции на Москва

От Филипа Тодева

Не е изключено България да наложи вето върху решението за тежки икономически санкции, които ЕС обмисля да наложи на Русия. Това стана ясно от думите на премиера Пламен Орешарски пред руски медии, пише в. "Преса". "На този свят всичко е възможно", коментирал премиерът.

"Трябва да се търси решение на кризата, добро за всички страни - за ЕС, Украйна и за гражданите на Русия. Запазваме надеждата, че украинската криза ще продължи на масата на преговорите, защото санкциите, както и в много други случаи в исторически план, не носят ползи на никого от участниците", коментира той.

Орешарски е в Брюксел, където завършва двудневния Европейски съвет. На срещата Българската страна е представила възможните щети, които ще понесе, ако ЕС наложи икономически санкции на Русия.

"Продължаваме работата по изготвянето на цялостен многовариантен списък, в зависимост от обхвата на санкциите и ефектите за нашата страна, правим необходимото. Такива анализи имат предварителен характер, защото не знаем бъдещото развитие", уточни той.

Орешарски отбеляза, че връзката между газопроводите на България и Румъния, чието откриване предстои, ще намали малко българската зависимост в енергийните доставки.

"Връзката с Румъния не е с много голям капацитет, а и румънските възможности за доставки на газ не са много големи. Ще намали зависимостта в не много голяма степен", поясни премиерът. 

По неговите думи съществуващите връзки към газопроводите на Гърция и Турция биха могли при определени условия да работят двупосочно. "В плановете ни е да изградим втора връзка с Гърция, както и втора връзка със Сърби", добави той. Съвсем наскоро започнахме работа за газова връзка с Турция, тя е далеч по-надеждна в краткосрочен план и е инструмент за потенциална диверсификация на доставките, заяви Орешарски. 

Министър-председателят е на мнение, че няма да се стигне до спиране на доставките на газ за България, този сценарий не е изключен. Попитан дали е необходимо да се мисли по-сериозно за изграждането у нас на терминал за втечнен газ, Орешарски заяви, че по-сериозно може за се мисли за връзката към гръцката газопреносна мрежа, за да бъде ползвано изграденото в Гърция подобно съоръжение. Той изрази съмнение в икономическата обосновка на строежа на такова скъпо съоръжение в Черно море. Усилията за подобряването на енергийната ефективност са условие за подобряване на конкурентоспособността, както и за по-малка зависимост от доставчиците на енергийни ресурси, които и да са те, включително Русия, каза още Орешарски. По думите на премиера свързването на България с електропреносната мрежа на ЕС би повишило възможностите ни за износ на ток. 

Водещи

Най-четени