Г.Кадиев: Общината избира кантори без обществена поръчка 26.01 | 18:09

Бивш зам.-кмет препоръчал юристи на СО по делото „Централни хали“

От Филипа Тодева

Как Столична община избира канторите, които я обслужват юридически. Въпросът постави общинският съветник от БСП Георги Кадиев на днешното заседание на Столичния общински съвет. Кадиев запита дали се обявяват обществени поръчки, когато общината избира кантора за юридическа помощ.

Той каза, че общината е платила на частна кантора над 250 хил.лв, за да я представлява по делата свързани с акциите й в "Централни хали". "Оказва се, че фирмата е препоръчана от тогавашния зам.-кмет по финанси Минко Герджиков. Много е лесно да хвърлиш вината върху някого, когото го няма. И не е негова работа в никакъв случай да препоръчва юридически кантори, защото той не е зам.-кмет по юридическите въпроси", отбеляза той.

В конкретния случай става въпрос за кантората "Колчева, Смиленов, Коев и съдружници". Според Кадиев, трябва да се избират определени агенции, които да представляват общината. Той каза, че по същата схема е направен правният анализ на "Общинска банка".

Като представител на общината в Общото събрание на "Централни хали" новият предедател на СОС Герджиков е гласувал "против" предложението на мажоритарния акционер, акциите да станат от безналични – налични и винкулирани.

Наличните винкулирани акции са тези, които не могат да се прехвърлят на трето лице, без да бъдат предложени на съ-акционера. Според него и заместник-кмета по финанси Дончо Барбалов, по-изгодно за миноритарния акционер, какъвто в случая се явява Столична община е да има безналични акции, защото така са по-добре защитени и се записват и следят в централния депозитар.

Наличните винкулирани акции се записват в книгата на акционерите, която се съхранява от мажоритарния акционер.

iNews припомня, че Столичната община сезира прокуратурата за неправомерни действия от страна на частния съдебен изпълнител Иван Чолаков, който като обезпечение на дело срещу общината е запорирал сметките ѝ и притежаваните акции в дружеството "Централни хали".

Проблемото дело е за отчуждаването на имот за изграждането на пробива на бул. "Ген. Данаил Николаев" от 4 585 кв. метра.

Процедурата по отчуждаването на терена е започнала през декември 2008 година, когато лицензиран оценител дава оценка от 9.123 млн. лв. за терен от 4 585 кв. м. Тогава главният архитект Петър Диков е поискал разрешение от кмета Бойко Борисов да се направи нова оценка на имота, като нейната стойност е била 4 539 150 лева и е издадена заповед за отчуждаването на имота, собственост на "ИРИС БН" ЕООД .

Заповедта е отменена от съда и е присъдена пазарна оценка и лихвите по нея са за над 12 млн. лв. Кметът посочи, че по пазарни цени този терен в момента е малко над 4 млн. лв.

"Очевидно става въпрос за един рекет, който се извършва върху обществените средства на Столичната община. Аз не мога да си позволя с лека ръка да изплатя тези средства на хора, които са използвали всички възможни средства и методи да постигнат такава цена", е коментарът на кмета по този въпрос.

От 25 юли има решение на Софийския административен съд, което отменя действията на частния съдебен изпълнител - запора на банковите сметки на Столичната община, извършено със запорни съобщения до 31 банки в страната. Съдът задължава съдебния изпълнител да не предприема действия по принудително изпълнение на решението.