ГДБОП разкри 98 финансови мулета в рамките на международна акция 02.12 | 15:45

Спрени са 100 незаконни транзакции за близо 2.5 млн. евро

От iNews.bg

В периода 15 септември – 30 ноември Главна дирекция "Борба с организираната престъпност", Прокуратурата на Р България и Асоциацията на банките в България участваха в международната операция ЕММА 6 ("Европейска седмица, посветена на превенция и провеждане на арести на "финансови мулета"). Организатори на кампанията са Европейският център за борба с киберпрестъпления при Европол и координационният орган на ЕС за съдебно сътрудничество – Евроджъст, партньор е Европейската банкова асоциация, Интерпол и Western Union. 

Международната операция за предотвратяване и противодействие на финансови престъпления в интернет, осъществявани чрез "финансови мулета", е проведена на територията на 26 държави – Австралия, Австрия, Белгия, България, Хърватска, Кипър, Чехия, Естония, Финландия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Литва, Молдова, Холандия, Полша, Португалия, Румъния, Испания, Швеция, Швейцария, Словения, Словакия, Обединено Кралство и САЩ.  Установени са 4031 "финансови мулета" и 227 души, които са ги набирали, арестувани са 422 души, инициираните разследвания са 1529. Повече от 500 банки и небанкови финансови институции са помогнали за докладването на повече от 4900 неправомерни транзакции, в които са използвани "финансови мулета", предотвратявайки щети за 33.5 милиона евро.
От страна на българските правоохранителни органи са идентифицирани 98 "финансови мулета" и са установени 100 неправомерни транзакции на обща стойност 2 491 827  евро, като са предотвратени щети в размер на повече от 13 милиона евро.
Действията, реализирани в периода 15 септември – 30 ноември, са част от оперативния план за действие за 2020 г. в подприоритетна област "Кибератаки", в рамките на политическия цикъл на ЕС за борба с тежката и международна организирана  престъпност (ЕМРАСТ).  

 "Финансовите мулета" са съвременен феномен, от който се възползват организираните престъпни групи, занимаващи се с извършване на киберпрестъпления с финансов характер, за усвояване/изпиране на неправомерно трансферирани финансови средства. Според статистика на Европол, в 90% от случаите на "финансови мулета" е имало предшестваща киберпрестъпна дейност.

Водещи