Гуцанов: Не искаме таван на цените, а ограничение на надценките 09.02 | 17:00
Няма да има ръст на данъците и таксите, нито орязване на социалните придобивки, обеща социалният министър

Следващата или най-късно по-следващата седмица ще бъде готов бюджетът на страната. Това обяви в Бургас социалният министър Борислав Гуцанов. До седмица се очаква да бъде и готова общата програмата за управлението на България с набелязани конкретни приоритети. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова пък съобщи, че се очаква следващата седмица в дневния ред на парламента да залегне откриването на процедури за номинации за регулаторите, предаде БНТ.
Социалният министър Борислав Гуцанов успокои, че няма да има вдигане на данъците и таксите и няма да има намаляване на средствата относно социалните придобивки в Бюджет 2025, относно искането на синдикатите за увеличаването на средствата за ваучерите за храна, което да залегне в парите на държавата. Министър Гуцанов заяви, че предстоят срещи с синдикатите по този въпрос.
В тази връзка той заяви още, че трябва да бъде внесен законопроект, с който да бъдат ограничени наценките при храните и даде пример, че цената на даден продукт се увеличава близо 10 пъти докато стигне от производителя до магазина. По думите на Борислав Гуцанов, дупките в бюджета могат да бъдат запълнени, ако бъде "обран сивия сектор" и каза, че за това основна роля имат НАП и митниците.
"Бюджетът най-вероятно ще бъде готов през следващата седмица или по-следващата. Нито ще има повишаване на данъците, нито ще има орязване на социалните придобивки. Ключова роля на Министерството на финансите и то конкретно "Митници" и НАП, за да може да се свърши работата по един наистина нормален начин, а не да има, пак казвам, увеличаване на сивия сектор и от там приходите в държавата и Брутния вътрешен продукт рязко да пада. В момента се работи и програмата за управление на правителството", обясни социалният министър.
Председателя на Народното събрание Наталия Киселова пък съобщи, че се очаква следващата седмица в дневния ред на парламента да залегне откриването на процедури за номинации на регулаторите. Киселова обяви, че има органи с изтекъл мандат още през 2017 година. Като пример за това е Комисията за досиетата
"Има органи, които са с изтекъл мандат от 20217 г. Тази седмица, ако са готови комисиите с докладите, ще бъдат включени в дневния ред и едва след това вече можем да отворим дума за срокове, в които да се правят номинации", поясни Киселова.
Председателят на парламента коментира и идеята за въвеждане на забрана за продажбата на вейпове. Каза, че първо трябва да се види как се упражнява контролът в момента за продажбата им на непълнолетни и затова може да се приложи още сега и от родители, и от органи, а законопроектът ще бъде разгледан от комисията по здравеопазването.
Водещи
-
Приемането на еврото навлиза в последната фаза
Приемане на еврото през следващата година
07.07 | 10:14
-
Горанов:Нито лев от 78-те милиарда лева валутни резерви на Българската народна банка няма да напусне балансовата сметка на институцията след влизането на България в еврозоната
Предупреждение за бюджетния дефицит
07.07 | 09:50
-
Затварят таверните на открито в Гърция от 12 до 17 часа
Затваряне на заведения и сериозни глоби
07.07 | 09:45
-
Изплащането на осъвременените пенсии в България започна днес и ще продължи до 21 юли
Значителни разходи за бюджета
07.07 | 09:30
Най-четени
-
Предупредителни кодове за опасни жеги в цялата страна
В голяма част от България се очаква температурите да преминат 40 градуса
07.07 | 08:00
-
Горанов:Нито лев от 78-те милиарда лева валутни резерви на Българската народна банка няма да напусне балансовата сметка на институцията след влизането на България в еврозоната
Предупреждение за бюджетния дефицит
07.07 | 09:50
-
Затварят таверните на открито в Гърция от 12 до 17 часа
Затваряне на заведения и сериозни глоби
07.07 | 09:45
-
Дневен хороскоп за 7 юли 2025 година
07.07 | 08:59