ДПС ще подкрепи промени в Изборния кодекс 02.11 | 13:03
Комично, несериозно и нелепо ДПС да бъде пакетирана като резултат с БСП, заяви лидерът на движението Лютви Местан

Ще бъдем един от двигателите на дълбоки промени в Изборния кодекс. Това заяви на пресконференция лидерът на ДПС Лютви Местан, предаде репортер на БГНЕС.
Местан подчерта, че има много дефекти в Изборния кодекс, а колкото повече са недействителните бюлетини, толкова по-малко представителни са избраните кандидати. "Броят на недействителните бюлетини трябва да е трън в очите. Ще съставим нарочен екип, който да работи по въпроса какво трябва да се промени в Изборния кодекс. Ниската избирателна активност на 2-ри тур е добър аргумент и против задължителното гласуване, така на балотаж се мачка волята на избирателя”, посочи той.
По информация на ЦИК, която лидерът на ДПС цитира, движението е втора политическа сила по избрани кметове от еднопартийна листа - общо 33 на брой и отделно 6 кмета с коалиционна листа. ГЕРБ имат най-много кметове -118, трети са БСП - с 32 и Реформаторския блок - със 7.
Общинските съветници, избрани с еднопартийни листи за ГЕРБ са 1658, БСП-765, ДПС-761, РБ-236, АБВ-96. При кметове на кметства с еднопартийна листа-ГЕРБ имат 951, ДПС-864, БСП-416.
Местан посочи, че е комично, несериозно и нелепо ДПС да бъде пакетирана като резултат с БСП. "Ако някой има идея да чете собствения си резултат в едно с резултата на основния управляващ субект-ГЕРБ, ако някой има идея да се сгуши под мощното рамо на батко Бойко Борисов, това си е негов проблем. ДПС е самостойна политическа сила и по никакъв начин не може да бъде пришита към БСП”, уверен е Местан.
Той призна и загубите на ДПС в няколко традиционни за партията общини, като Гърмен, Исперих и Кубрат. "Силата ни е в това, че можем да изричаме и неуспехите си. Избирателят е изключително взискателен и наказва всяка една наша грешка. Тези резултати в традиционните общини за ДПС, обаче разбиват на пух и прах мита за вързания избирател към ДПС. Ще извлечем тежки уроци от загубените общини и в това е нашата сила, доказали сме, че можем. Политическият мегдан е отворен, няма запазени територии за нито една партия, стига надпреварата да е с политически идеи, а не например гората да се използва за дърва като глас”, заяви Местан.
По темата за купения вот, той бе категоричен, че купеният вот не само, че не е ресурс за ДПС, но е и най-голям ужас и страшен бич за движението, който ерозира потенциала на ДПС. "Ако си представим идеална ситуацията без купени гласове ДПС ще има резултат, който няма да постави под въпрос 2-то място, а може би бихме могли да говорим и за нещо далеч по-амбициозно. Купуват се гласове от потенциалните избиратели на ДПС”, каза председателят на партията.
Той бе запитан и за управленската конфигурация, като заяви, че това в каква конфигурация ще управлява ГЕРБ е избор на премиера. "Какви воденични камъни ще носи е негова работа, няма да отстъпим от тезата, че формулата на властта е порочна с антиевропейски принцип. Тази позиция на ДПС остава неизменна”, заяви твърдо Местан.
Водещи
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Японската Ванга със страховито предсказание за 25 юли 2025 г.
В миналото Рио Тацуки е направила няколко точчни пророчества
18.04 | 17:43
-
Рубио: Тръмп ще се откаже да посредничи за мир, ако до дни няма напредък
Държавният секретар на САЩ коментира и въпроса за иранската ядрена програма
18.04 | 17:20
-
Инспекцията по труда е спряла 321 опасни работни места
Установени са забавени трудови възнаграждения в размер на над 1 милион лева
18.04 | 16:40
Най-четени
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
Това е първият град в света, който събира входни такси от краткосрочните посетители, подобно...
18.04 | 11:20
-
Километрична автоколона на АМ "Хемус" в посока Варна
18.04 | 16:59