Делото за радикален ислям има два порока, смята БХК 03.11 | 13:21

Събирането на доказателствата и обвинението за проповядване на антидемократична идеология

От Андриян Георгиев

Делото за радикален ислям в Пазарджик има два основни порока, смята председателят на Българския хелзинкски комитет Красимир Кънев. 

Единият порок бил свързан с характера на обвинението, което е за проповядването на антидемократична идеология. Според Кънев това е доста проблематично в едно демократично общество, защото този текст (чл. 108) е останал в Наказателния кодекс (НК) от 1968 година, от тоталитарния комунистически режим. Тогава той се е използвал, за да се наказват хора, които са изповядвали друга идеология, освен комунистическата.

"Този текст (чл. 108 от НК - бел. ред.) не се използва много, дори не знам да има осъдени по него след 1989 година. Той е несъобразен с Конституцията и с международното право, свързано с правата на човека", каза пред агенция "Фокус" Красимир Кънев.

Вторият порок на делото бил свързан с начина на събиране на доказателства в досъдебното производство.

"Очевидно те са събрани с различни средства, които са се движели на ръба на закона. Ние видяхме по време на съдебните заседания колко голяма е разликата в това, което са казали свидетелите пред полицаи и съдии, и това, което те казаха по време на съдебното заседание", коментира Кънев.

Най-четени