Депутатите отхвърлиха одържавяването на Здравната каса 16.06 | 13:41

Само Реформаторите и Патриотичният фронт подкрепиха предложението на министър Москов, останалите партии гласуваха против

От Ростислава Иванова

Депутатите от всички парламентарни групи, без Реформаторския блок и Патриотичния фронт, отхвърлиха окончателно предложението на здравния министър д-р Петър Москов представителите на държавата в състава на Надзорния съвет на Националната здравно осигурителна каса (НЗОК) да се увеличат с двама, за да има държавата доминиращ глас при вземането на важни решения, засягащи здравната политика и реформа.

Според министъра при сегашната структура на касата никой не поема отговорност за решенията, но ГЕРБ и опозицията видяха в предложението на Москов опит да одържави НЗОК.

Това стана на днешното извънредно заседание на парламента, в дневния ред на което има само една точка – приемането на текстове от големия по обем нов Закон за здравното осигуряване, представляващ гръбнакът на реформата в сектора. Заседанието бе свикано по искане на председателя на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова, която се опасява, че парламентът няма да успее да приеме големия закон до лятната ваканция на депутатите. Причината за бавната работа е, че законът се гласува текст по текст и по повечето от тях има дебати в залата.

Народните представители бяха привикани днес и за да си отработят неизвиненото отсъствие от пленарна зала миналия петек, когато бламираха работата по спешните промени в Закона за горите срещу незаконната сеч и на текстове от Закона за здравното осигуряване.

Проектозаконът на Москов, одобрен от Министерски съвет, предвиждаше увеличаване на състава на надзора на Здравната каса от 9 члена на 11 члена, като държавните представители - от 4 да станат 6.

Предложението обаче бе отхвърлено, след като парламентарната група на ГЕРБ очаквано гласува "против" него, като потвърди позицията си по въпроса от последното заседание на здравната комисия. Групите на БСП, ДПС и АБВ също бяха против предложението на Москов за доминиращо участие на държавата в решенията на касата.

От парламентарната трибуна Москов изтъкна, че държавата трябва да има по-силна роля в Надзорния съвет на касата, защото в момента не носел отговорност за решенията си. "Държавата не е нещо имагинерно. Държавата сте вие!", обърна се Москов към депутатите, цитиран от БГНЕС. Министърът ги призова да не оставят сегашното положение, защото то не е добро.

Според опозицията обаче увеличаването на представители на държавата в надзора на НЗОК с още двама се нарича национализация, което е в ущърб на първоначалната идея на здравноосигурителния модел.

Така в крайна сметка сегашната структура на касата се запазва – от 9-те члена на Надзорния съвет: един е представител на пациентските организации; двама - на съсловни организации на лекарите и служителите в сектора; двама – на работодателските организации; четирима са представители на държавата, като единият от тях е изпълнителният директор на НАП.

Съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев коментира пред журналисти в кулоарите, че не счита позицията на ГЕРБ по отхвърления текст като бламиране на Закона за здравното осигуряване и на реформата, прокарвана от Москов като цяло.

"Няма драма. Нищо неочаквано не се случи в залата. ГЕРБ просто повториха гласуването си от комисията", каза лаконично Кънев. И попита риторично журналистите: "Чак сега ли разбирате, че мненията ни с ГЕРБ по много въпроси се различават?"

Водещи

Най-четени