Добре дошли в София, една от най-древните столици в Европа! 17.09 | 14:45

Расте, но не старее

От Йоанна Димитрова

София, Сердика, Средец или Триадица е столица на Република България от 3 април 1879 година.

Обявена е за такава от Учредителното събрание по предложение на професор Марин Дринов, като стар български град, който е отдалечен на голямо разстояние от турската граница и бил средищно разположен в българските земи по това време.

1569132

Откъде идва името "София"?

Малко хора знаят, че най-ранното познато на света име на град София е "Сердонполис". Думата значи "град на сердите", които са били тракийската група, живяла на територията на града тогава - през Класическата Античност. 

След години император Траян прекръства селището на "Улпия Сердика". Наименованието е свързано с неговото родово име. По-късно градът остава с наименованието "Сердика". Доказателства и за двете имена са изсечените монети с техните имена.

1569123

През 9 век за име на града се смята Средец. Думата значи "среда" и е избрана, заради географското местоположение на града.

По същото време в гръцки анали за София се е използвало името "Триадица". За името се водят спорове дали не идва от "Средец" или "Света Троица".

"София" официално става име на града чак през 14-ти век, заради катедралната църква "Света София". Официално името е вписано като наименование на селището в края на века в различни документи.

Каква е историята на града?

1569121

Град София е една от най-древните европейски столици, с история, започваща още от неолита. Градът възниква като такъв през 4-ти век преди новата ера. Тогава е бил управляван за известно време от Александър Македонски.

През 1-ви век градът попада под римско робство. Той разцъфтява в административно, религиозно и културно отношение. По времето, в което римляните управляват града, е построена и базиликата "Света София".

През 8-ми век града става известен като Сердонполис.

През 9-ти век хан Крум присъединява града към българската държава, но само един век по-късно градът попада под византийско робство.

1569119

В края на 9-ти век българското царство се възобновява и на власт е Иван Асен I. До 14-ти век София се развива изключително много, включително се формира и Софийската Света гора - център на православието с множество манастири в околността.

В края на 4-ти век градът попада под османско робство и е бил поверен на изключително предан на Корана войник.

1569117

През 17-ти век София започва да запада, заедно със самата Турция. През 19-ти век Васил Левски основава множество революционни комитети в днешната столица. 

На 4-ти януари 1878 година София е освободена от турско робство, след двугодишна война между Русия и Турция.

На 3-ти април същата година София е обявена за столица на Княжество България.

По времето на Втората световна война столицата е бомбардирана и полуразрушена, въпреки че България не участва във войната.

Колко души живеят в града?

От едва 19-хилядно население през 187-ма година, днес, по официални данни, в София живеят 1 426 519 души, от които 1 286 383 живеят в самия град. Тези данни потвърждават, че столицата е най-населяваният град в България.

1569124

Според изследване жените в София са повече от мъжете, като ги водят с 5%.

Раждаемостта е 8 на 1000, но от 2001 година насам тя спада главоломно. Смъртността е над 12 на 1000, което значи, че населението намалява с всяка изминала година.

Какви забележителности и институции има в София?

1569139

Най-много органи на държавната власт са събрани именно в столицата. Народното събрание, Президентството, Министерския съвет, както и всички министерства са в центъра на града. Освен това всички висши институции на съдебната влас от Върховния съд до Главната прокуратура също се намират на територията на София.

В София се намират още Светият синод, Главното мюфтийство и Главният равинат. Националната художествена галерия, археологични, исторически, природни и други музеи са част от красивата история и архитектура на града.

1569115

Една от най-големите забележителности е храм-паметникът Свети Александър Невски. Други църкви като "Света София", "Боянската църква", "Свети Георги", "Свети Седмочисленици", Илинденския, Драгалевския, Кремиковския и Люлинския манастир и много други привличат хиляди туристи всяка година.

Известни паметници в София са паметникът на Васил Левски, Съветската армия, Руски паметник, Цар Освободител и т.н.

1569142

В града има пет градски парка - Борисова градина, Южен парк, Западен парк, Северен парк и парк-музей Врана. Парк Витоша е обявен за природен парк, в който се намират резерватите Бистришко и Торфено бранище.

1569133

София е основният университетски град на Република България.

Каква е природата на Столицата?

1569135

София е заобиколена от три планини - Витоша, Люлин и Стара планина. Тя е четвъртата най-висока столица в Европа, с надморска височина от 500 до 699 метра.

Градът е с умереноконтинентален климат. 

За жалост, София е столицата с най-замърсен въздух в Европейския съюз. Причини за това са "Кремиковци", различните ТЕЦ-ове, както и автомобилите и замърсените пътни настилки.

Какъв е транспортът в града?

1359396

София е единственият за момента град в България, в който се движат метро и трамваи. Броят на автобусните линии е 94. Столицата е най-важните железопътен възел за страната.

Водещи

Най-четени