ЕП реши: зареждаме си телефоните с едно зарядно 13.03 | 17:58
Използването на едно общо зарядно устройство ще намали отпадъците, разходите, както и затрудненията за потребителите

Общо зарядно устройство за всички модели мобилни телефони, продавани в ЕС - това реши Европейският парламент, приемайки промените в директивата за радиооборудването. Използването на едно общо зарядно устройство ще намали отпадъците, разходите, както и затрудненията за потребителите.
Идея за общо зарядно е на бившия външен министър на България Соломон Паси и бившия български министър по европейските въпроси Гергана Паси.
"Промените в директивата за радиооборудването са ефикасен инструмент за предотвратяване на смущенията между различните радио устройства. Изключително съм доволен, че успяхме да постигнем и съгласие за въвеждането на общо зарядно устройство. Това е в интерес както на потребителите, така и на околната среда. Общото зарядно устройство ще сложи край на събирането на много зарядни устройства на едно място и ще намали електронните отпадъци с 51 000 тона годишно", заяви докладчикът Барбара Вайлер.
Проектът за нова директива хармонизира правилата на пазара на радиооборудване, включително мобилните телефони, дистанционните за централно заключване на автомобилите и модемите. Промените в законодателството се наложиха заради нарастването на броя и разнообразието на радиооборудването. Те гарантират, че устройствата няма да си пречат едно на друго и ще отговарят на основните изисквания за здраве и безопасност.
Депутатите подкрепиха текстове в директивата, които ще дадат на властите допълнителни инструменти за наблюдение на пазара за откриване на радиооборудване, което не отговаря на новите правила за безопасност.
Използвайки информацията, предоставена от държавите членки и след задълбочена оценка, Европейската комисия ще определи кои категории радиооборудване ще трябва да бъдат регистрирани, преди да бъдат пуснати на пазара. Подобна база данни вече работи в САЩ.
Законопроектът бе одобрен с 550 гласа "за", 12 "против" и 8 "въздържал се". След гласуването в ЕП, той трябва да бъде официално одобрен от Съвета. Страните от ЕС ще разполагат с две години за транспониране на правилата в националното си законодателство, а производителите ще имат още една година, за да се съобразят с новите правила.
Водещи
-
Празнуваме Цветница
Вижте какви са обичаите и поверията, а също - какво не се прави на този ден
13.04 | 09:00
-
Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажиментa към изграждането на реални отбранителни способности
Той проведе среща със зам.-помощник секретаря по отбраната за Европа в Департамента по...
12.04 | 18:00
-
Слава Севрюкова: нНе Гагарин е първият космонавт!
Преди него имало десетина, оцелял е само Владимир Илюшин, отбелязва тя
12.04 | 17:40
-
Рюте: Русия обмисля да разположи ядрени оръжия в Космоса
Това каза генералният секретар на НАТО пред германския вестник "Велт"
12.04 | 17:20
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Мариан Бачев: Културата ще загуби пари по ПВУ
Ресорният министър обаче не се нае да каже прогнозна сума
12.04 | 11:20
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00