Европа все още няма решение за България и Румъния в Шенген 22.09 | 15:35

Това обяви в Брюксел министърът на вътрешните работи

От Кремена Бедерева

Няма решение за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство на заседанието на Съвета на министрите. Това обяви в Брюксел министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов.

Холандия и Финландия остават единствените две страни в ЕС, които не подкрепиха днес предложението за приемане на България и Румъния в Шенген, без да дадат логично обяснение, с което влизаме в "Параграф 22", уточни още Цветан Цветанов в коментар на изхода от заседанието на Съвета на ЕС.

Той уточни, че до 17 октомври се очакват допълнителни консултации за приемането на България и Румъния в зоната, като решението може да бъде взето дотогава на извънреден Съвет, или "на подпис", стига през това време да бъде намерен компромис.

Вицепремиерът цитира становището на Европейската комисия, според която настъпва "юридическа колизия", след като София и Букурещ са изпълнили изцяло всички поставени критерии, а въпреки това не получават необходимата обща подкрепа за присъединяване към пространството.

Според Цветанов представителите на Холандия и на Финландия днес са обяснили, че "нямат мандат" да подкрепят разширяването на Шенген. Той отбеляза, че позицията, ощетяваща София и Букурещ, е залегнала във вътрешнополитически споразумения, които подкопават устоите на европейския проект.

Пред БНР холандският министър за имиграцията Херт Леерс отхвърли упреците, че Холандия прилага двойни стандарти и добавя нови критерии към вече имзпълнените технически изисквания.

Той обясни защо страната му на този етап не желае външните Шенгенски граници да бъдат поверени на България и Румъния.

"Представете си, че имате една врата с осем от най-добрите ключалки на света - но че пред нея стои някой, който пуска всички да влизат. Тогава имаме проблем. Така че - не само техническите изисквания са важни, но и изискванията за пълно прилагане на Шенгенското законодателство по отношение на борбата с корупцията и престъпността", аргументира се Леерс.

"Когато видим, че България и Румъния са постигналим осезаем и необратим напредък в тази област, веднага ще кажем "да” на присъединяването им", категоричен е холандският министър.

iNews припомня, че днес (22 септември) Съветът на Европа по правосъдие и вътрешни работи трябваше да обсъди въпросите за разширяването и промените в управлението на Шенгенското пространство. На заседанието българската страна бе представена от вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.

На последното заседание на Съвета през юни в Люксембург те приеха, че ще разгледат въпроса в светлината на възможността за поетапно присъединяване. Според министъра на вътрешните работи на Франция Клод Геан, работната идея е двете държави да бъдат приети в зоната първоначално с премахването на въздушните и морските граници до края на тази година, а след годишния доклад на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и оценка през следващото лято - и с отпадането на сухопътните граници.

Водещи

Най-четени