Ерменков: ГЕРБ са прилагали тотално партийно кадруване 11.02 | 21:35
Това показват документи, намерени в апартамент, ползван от Павел Димитров

Партийно кадруване в държавната администрация е имало по време на управлението на ГЕРБ. Това показват документи, открити в служебния апартамент, ползван от депутата от "Атака" Галин Монев, който преди това е бил ползван от депутата от ГЕРБ Павел Димитров.
Документите представи народният представител от БСП Таско Ерменков, председател на временна анкетна комисия за проверка и установяване на случаите на грубо партизирано кадруване в държавната администрация и в други държавни структури и предприятия в периода август 2009 - март 2013 г. на брифинг в парламента.
Ерменков посочи, че анализът на тези документи ясно очертава йерархията на тотално партийно кадруване и нейния механизъм на действие, който може да бъде обобщен в четири стъпки.
"Първата стъпка - административният секретар на ПП ГЕРБ Цветомир Паунов подготвя и изпраща писмо до областните ръководители на партията със следния текст като съдържание: "Уважаеми колеги, трябва да получим на мейл предложение за подходящи експерти от вашата област по приложените в справката позиции на областно ниво, също така следва да изпратите предложение за подходящи експерти, които да бъдат разгледани като потенциални кандидати за работа в изпълнителната власт и се поставят срокове. Забележете първият срок е 24 юли 2009 г. непосредствено след изборите”, обясни Ерменков.
Той уточни, че става въпрос за ръководни кадри "за директори и нагоре".
След получаване на справките областните ръководители на ГЕРБ са връщали попълнената справка с подходящите кандидати. Тези лица се номинирали на партийно събрание. Водели се и протоколи, за да няма съмнение, че предложеният човек не е одобрен от партийната структура.
На част от имената от списъците имало и опознавателни знаци - "братовчед на министъра"
"Позициите, които са отбелязани в тези документи, са изключително широкомащабни: полиция, митници, пожарна, гранична полиция, ГДБОБ, Изпълнителната агенция по риболовство и аквакултури, НАП, НОИ, ВиК, Сметна палата, Държавен резерв, Градска защита, ЕСО, Метеорологически и технически надзор, Автомобилна администрация, одит на европейски средства, агенция за инвестиции и др.. Освен това са богати списъците с регионални звена на Фонд Земеделие, Разплащателна агенция, горските стопанства, ветеринарните служби, социални служби и др. Има даже екзотични работни места като Държавна лотария, Опера, Театър, Филхармония, природни и културни паркове, Двореца на Културата и спорта и даже затвора”, обясни Ерменков.
Ерменков посочи, целият партиен арсенал е използван, за да бъдат освободени ключови места, за да бъдат попълнени с подходящи хора. Той заяви още, че в комисията продължават да получават информация за нередности.
Водещи
-
Черният леопард е забелязан край Дупница
На мястото е извършен обход от полицейски екип, но не са открити следи, които да потвърдят...
03.09 | 17:40
-
Путин заяви днес, че е готов да се срещне с президента на Украйна Володимир Зеленски
"Ако Зеленски е заинтересован от среща, нека дойде в Москва и срещата ще се състои. Ако...
03.09 | 17:20
-
По-тежки обвинения за Никола Бургазлиев след смъртта на Христина, премазана от АТВ
Очаква се наблюдаващият прокурор, който ще поеме делото, да прецени за евентуална...
03.09 | 16:59
-
Здравните карти за учениците вече ще са електронни
Всички имаме ангажименти и провеждането на задължителния годишен профилактичен преглед е един...
03.09 | 16:45
Най-четени
-
Кирил Петков е с нова визия – пуснал си е брада
Това стана ясно днес при старта на новия политически сезон, който започна след 33 ваканция на...
03.09 | 13:30
-
Над 1500 пощенски станции са готови технически за въвеждането на еврото
Електронен пенсионен картон улеснява пенсионерите
03.09 | 09:21
-
Цончо Ганев: Народът обеднява с всеки един ден преди еврозоната
"Политиките, които води правителството, са пагубни, задлъжняваме с колосални темпове - 16...
03.09 | 11:15
-
Василев: Какво дири вицепремиерът на евроатлантическия кабинет в Китай
"Държавата е завладяна от Борисов и Пеевски, премиерът е фигурант", допълни той.
03.09 | 12:15