Журналисти от ЕС отправят последен призив към ЕП за спасяване на професията 25.03 | 11:15
Интернет гигантите трябва да поемат отговорност за оцеляване на журналистиката, която експлоатират
263 журналисти от 27 страни в ЕС подкрепиха с подписи последния призив на своя колега от АФП Сами Кец преди гласуването утре в Европарламента на Директивата за авторските права в единния цифров пазар. Тя за първи път би изправила интернет гигантите, които печелят милиарди от експлоатацията на журналистическото творчество в целия свят, пред отговорността за неговото оцеляване. От България се подписаха четирима журналисти: Светослав Терзиев от в. "Сега", Георги Милков от "24 часа", Веселин Желев от "Клуб Z" и Румяна Червенкова от "Капитал".
Декларацията на базирания в Багдад военен кореспондент на Франс прес за Близкия изток Сами Кец е озаглавена "Да бъдат защитени ползващите интернет означава да се гарантира достъп до свободна и разнообразна информация", пешу "Сега". В нея се казва:
"На заседание в края на март Европейският парламент ще гласува окончателно директивата за авторските права. Този текст, обект на ожесточени дискусии от близо три години, трябва най-после да позволи на медиите и на хората на изкуството да получават част от приходите, произтичащи от разпространението на техните произведения в интернет.
Досега американските интернет гиганти получаваха най-съществената част от тези приходи. Залогът е голям за пресата, за хората на изкуството, за демокрацията и за културата. Големите платформи водят люта битка.
От месеци една заплаха се разпростванява от всички социални мрежи: ако се приеме европейската директива за авторските права, тове ще е краят на интернет.
Ползващите интернет вече нямало да имат право на безплатни услути. Творчеството, информацията щели да бъдат задушени и да отстъпят пред цензурата. Щели сме да изгубим нещо, което заема централно място в живота ни: свободен и неограничен в богатството си интернет. Ужасяваща перспектива... Петиция "Спасете интернет" се разпространява от десетки хиляди сайтове. Кой не би се борил за такава кауза?
Все пак не може да не констатираме, че всички тези безпочвени твърдения произтичат от една от най-големите дезинформационни кампании в историята.
Трябва ли ползвателите на интернет да плащат за достъп и за обмяна на информация? Не. Директивата е ясна. Само платформите, които редовно получават приходи, трябва да плащат на медии, на автори и хора на изкуството.
Ще се разорят ли платформите до степен, че да не могат да функционират? Съвсем не! Благодарение на ултрадоминиращата си позиция, двете най-големи американски платформи днес поглъщат близо 80% от приходите от реклама в интернет. Десетки милиарди долари годишно. Плащането на неколкостотин милиона на авторите няма да подпише смъртната им присъда, нито пък плащането на минимални данъци в Европа.
Впрочем така постъпват всички други фирми, които разпространяват съдържание: плащат на тези, които го произвеждат.
Друга фалшива новина, разпространявана от лобитата, гласи, че директивата ще доведе до цензура. Това е върхът (на заблудата), като се има пред вид, че журналисти са плащали с живота си битката срещу цензурата.
Ако статии или песни изчезнат от мрежата, това ще се дължи изключително на волята на големите платформи. Днес те ясно заплашват с това медиите и хората на изкуството. И то само по една причина: не желаят да им плащат.
Заплахата е реална. В миналото една голяма търсачка временно "отстрани" медии от една европейска страна, които си искаха дължимото. Наложи се тези медии да капитулират.
Съществува истински риск от цензура: риск, който би произлязъл от свят без тази директива. Където всички приходи биха продължили да отиват към платформите, като малко по малко се лишават медиите от всякакви средства за съществуване. Този свят вече е налице: десетки вестници удариха ключа. А демокрацията е явно застрашена.
Да, ползващите интернет се нуждаят от плуралистична и свободна преса. Да, те имат нужда от защита срещу фалшивите новини, срещу опитите да се манипулира общественото мнение, срещу пропагандата на държавите, на икономическите лобита и на троловете. Да, те имат нужда и от жива демокрация. Но за тази цел са необходими независими и критични медии, които да живеят от труда си. Приемането на тази директива е въпрос на живот и смърт за медиите и въпрос на оцеляване за много автори и хора на изкуството.
То е също въпрос на оцеляване на един богат и разнообразен интернет, който гарантира подобаващо място на информацията и на културата."
Водещи
-
Всеки може да занесе вейп за изследване в съдебната химико-токсикологична лаборатория в Александровска болница
Изследването струва 178 лв. и се извършва в рамките на 2-3 дни.
03.01 | 17:40
-
Общината с важна информация за гъстата мъгла и чистотата на въздуха в София
Замърсяването на въздуха в последните дни остана под критичното, въпреки екстремните...
03.01 | 17:00
-
„Зелени Балкани“ отговориха на нападките: Птиците край Копривщица не са отровени, не е и птичи грип
Според аутопсията, става дума за смърт, причинена от стрес. Отчетени са масивни кръвоизливи в...
03.01 | 16:20
-
Край на свободния достъп до Терминал 2 на летище София
Нова система за управление на автомобилния трафик пред Терминал 2 влиза в сила от 9 януари
03.01 | 16:00
Най-четени
-
Шоково поскъпване на хляба в началото на годината
Хлябът поскъпна с 40 стотинки за три дни
03.01 | 13:59
-
До март 2025 трябва да въведем европейските правила за минималната заплата
Информацията става ясна от отговор на министъра на депутатски въпрос в Народното събрание.
03.01 | 10:20
-
Костадинов: След всяка коалиция на ГЕРБ остава поне един политически труп
"ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН, а те, така като гледам, нямат нищо против", написа...
03.01 | 14:20