Журналисти поискаха промяна в устава и работата на съюза си 29.06 | 17:20

Самата среща беше обявена като среща на председателите на регионалните представителства на СБЖ

От Елена Коцева

На импровизирана среща в БТА членове на Съюза на българските журналисти (СБЖ) се обединиха около тезата, че трябва да бъде наложена драстична промяна в дейността на организацията им.

Освен настояване за активизация, постигане на национално представителство, издигане на авторитета на журналистическата професия, по време на срещата се повдигна и въпросът за промяната на устава на Съюза. Едно от предложенията беше да се допусне членове и на Управителния съвет на организацията да стават и издатели. (Според устава на СБЖ членове на съюза не могат да стават юридически лица, бел.ред.) 

Също така беше поставен и проблемът за функционирането на самия съюз, който на практика не е синдикална организация.

Самата среща беше обявена като среща на председателите на регионалните представителства на СБЖ, въпреки че присъстваха изключително малко такива, а преобладаващата част от дошлите в БТА журналисти бяха в пенсионна възраст.

Срещата беше инициирана от Петьо Блъсков, Александър Деков (Русе), Румян Славов (СБЖ – Сборно), Димитър Николов (Бургас) и Росица Въловска (Стара Загора). Те настояват за промяна в работата на самия съюз, като предварително бяха оповестили позицията си, че е недопустимо повече от година и половина да не се свиква Общо събрание на съюза, а ръководството му да работи и през 2012 година без да е направило своя отчет, включително и финансов. В позицията им също се подчертаваше, че свикването на такава национална среща няма за цел създаването на нов съюз, нова структура или разцепването на СБЖ.

От ръководството на Съюза са свикали Общо събрание на 29.09.2012 г.

Редица присъстващи в БТА поставиха обаче като контра въпрос легитимността на днешното събиране, тъй като няма представителност при 164 регионални клона на СБЖ, не се провежда в официалната сграда на съюза на ул. "Граф Игнатиев". Също така самият Управителен съвет на съюза не беше изпратил свои представители, като още вчера на сайта си беше публикувал официалната позиция, с която се разграничава от срещата.

Румян Славов предложи да бъде създаден и съвет на председателите на сдруженията към СБЖ, който да има единствено консултативен характер, за да се защитават интересите на малките издания и свободните журналисти. Според някои участници в срещата обаче подобна структура няма да върши никаква работа.

Славка Бозукова, главен редактор на "Стандарт", взе думата, като заяви, че подкрепя инициативата за превръщането на СБЖ в една активна и жива организация, въпреки че не е член на организацията. Тя заяви, че няма никакви амбиции за постове и ръководни длъжности, а присъства на срещата само и единствено от съображения за издигане на журналистическата професия на по-високо качество. "Никога до този момент българската журналистика не е била в по-жалко състояние", констатира Бозукова, като допълни с коментар, че българските медии са застрашени.

Позицията й беше подкрепена и от Валери Запрянов, председател на новоучредения Български медиен съюз и издател на сп. "Тема"

Сред отправените предложения на срещата днес беше и включването на точка за избор на председател на СБЖ в дневния ред на Общото събрание на УС на организацията на 29 септември, както и иницииране на обучения за млади журналисти.

Само преди няколко дни избухна отново скандал между ръководството на Съюза на българските журналисти и Петьо Блъсков като бивш наемател на почивната база на организацията край Варна. СБЖ обвинява Блъсков, че дължи половин милион лева, но той отрича

Водещи

Най-четени