За българите "Въй" си е нормално 09.12 | 17:05
Повечето българи смятат "мекане"-то за граматически правилно
Според резултатите от проекта "Изследване на модели и средства в различни речеви ситуации и сфери на общуването в съвременния български език" 51,3% от 2018 пълнолетни българи смятат "мекане"-то ("пишеме", "четеме") за правилно правоговорно явления.
Проучването е направено от експерти от Софийския университет и има за цел да разбере езиковите нагласи към 12 правоговорни отклонения, писа БТА.
Доц. Красимира Алексова отбеляза, че за разлика от "мекане"-то анкетираните са дали за останалите 11 правоговорни явления високи оценки за неправилност.
Правоговорното явление "мекане" разделя общественото мнение на почти две еднакви части, защото повече от половината от анкетираните смятат, че то е напълно правилно, а другите 48,7% го определят за неправилно, каза доц. Алексова.
Тя коментира, че всяко езиково явление, което е масова грешка или повече от хората я допускат, означава, че е езикова тенденция, която много ясно атакува книжовната норма.
55% от анкетираните смятат, че "мекането" е достатъчно благозвучно, каза доц. Алексова. Тя добави, че за него всички смятат, че е говор, типичен за "българския запад - за шопите", но той е разпространен в три четвърти от българската езикова територия.
Езиковедът представи и другите правоговорни явления, за които анкетираните са дали оценки в изследването. 68 процента от анкетираните заявяват, че не е много благозвучно изговарянето на "ходих" и "направих" с ударение на "и", както и изговорът "бяли", "вървяли", "живяли".
В изследването са посочени също правоговорното отклонение, свързано със смекчаването на съгласните пред "е" и "и", както и за преминаването на неударено "е" в "и". Анкетираните смятат, че това е най-типичното явление, характеризиращо българските източни говори - "дитето" вместо "детето".
Друг вид правоговорно отклонение е при т.нар. екане - на мястото на "я" се появява "е", например - "бел", "голем", "хлеб".
Тя даде и пример за неправилни правоговорни форми, които са започнали да се появяват и в писмената практика, когато в минало свършено време вместо окончанието "-ох" се изговаря "-ах" - "четах", "отидахме", "донесахме".
Наблюдава се и правоговорното явление "свръх якане" - "бяли", "живяли". Тя допълни, че в изследването са включени и правоговорните отклонения при формите "главъ" - "глава", "рикъ" - "река".
Младото поколение най-добре разбира кои са отклоненията от правоговора, а най-толерантно към тях е възрастното поколение,
Тя отбеляза, че с нарастването на образователната степен се повишава и негативната нагласа към правоговорните отклонения.
Водещи
-
Главчев поиска мандат от парламента да подпише 10-годишно споразумение с Украйна
Реакциите от партиите
18.12 | 17:59
-
Малко над 4600 пенсионери получават пенсия, ограничена до "тавана" от 3400 лева
Средният действителен размер на пенсията им е малко под 4048 лева и те биха я получавали, ако...
18.12 | 17:20
-
От Лапландия до Ямбол със Су-25
В навечерието на коледните празници авиобаза "Безмер" край Ямбол се превърна в сцена на...
18.12 | 17:00
-
Покрай текстовете за Правилника на парламента, депутатите си гласуваха и стабилна зимна ваканция
Народните представители решиха да почиват от 23 декември до 10 януари включително.
18.12 | 16:20
Най-четени
-
Асен Василев коментира бюджета на служебното правителство за 2025 г.
Василев обвини служебния премиер Димитър Главчев, че негов подпис от 22 ноември е ощетил...
18.12 | 14:40
-
Лидерът на ДПС - Ново начало заяви категорична позиция в кулоарите на парламента
"Няма да участвам в такова правителство. Аз с крадци, пудели и контрабандисти няма да участвам...
18.12 | 10:40
-
Парламентът запазва структурата си от предишния мандат, отхвърляйки предложения за промени
По време на дебатите бяха отхвърлени няколко предложения за промени в структурата на комисиите.
18.12 | 15:00