За четвърта поредна година има пробив в системата за защита на матурите 22.04 | 10:45

Повтаряща се схема въпреки мерките за защита

От iNews.bg

Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) започва разследване на организирана схема за продажба на отговори за държавните зрелостни изпити. Информацията идва след като депутатът Елисавета Белобрадова (ПП-ДБ) е подала сигнал до Министерството на вътрешните работи, съобщи вестник "СЕГА".

Сигналът разкрива, че за четвърта поредна година функционира група в приложението "Телеграм", където неизвестни лица предлагат предварителен достъп до отговорите на матурите след 7, 10 и 12 клас. Организаторите на схемата твърдят, че получават информацията директно от членове на комисията, която съставя изпитите.

 

 

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов е потвърдил, че ще бъде извършена проверка и при установяване на данни за извършено престъпление, случаят ще бъде предаден на прокуратурата.

Цените и механизмът на измамата

За "услугата" се искат 200 лева за отговорите на един изпит или 300 лева за два. Плащането се извършва чрез EasyPay, Revolut или с наложен платеж по Еконт. Именно проследяването на тези финансови транзакции може да помогне на разследващите да разкрият кой стои зад незаконната схема.

Премахването на каналите в "Телеграм" е трудно, тъй като това може да се направи единствено от администраторите на платформата, която е известна със своята политика за защита на личните данни.

Повтаряща се схема въпреки мерките за защита

 

Макар че Министерството на образованието и науката твърди, че системата е достатъчно защитена, всяка година журналисти доказват обратното. Изпитните варианти се изтеглят на случаен принцип в присъствието на медии сутринта преди изпита и се генерират от милиони възможни комбинации. Отделните модули се изпращат непосредствено преди началото на всяка част до училищата, а възможностите за излизане на учениците от изпитната зала са ограничени.

Въпреки това, миналата година журналист успя да купи отговорите на матурата и ги получи само 16 минути след началото на изпита. През 2023 година екип на Нова телевизия също закупи 35 от 40 верни отговора, а през 2016 година след подобен журналистически експеримент на БНТ бяха задържани двама души

Водещи

Най-четени