Започва кампания как да не се подхлъзнем или спънем на работното място 01.10 | 11:16
Статистиката показва, че 95% от паданията водят до счупени кости
Главната инспекция по труда започва кампания за предотвратяване на трудовите злополуки в резултат на подхлъзване и спъване. Ще бъдат проверени около 800 предприятия в цялата страна.
Проверките започват в секторите "Производство на храни" и "Хуманно здравеопазване". В тях заради наличието на "мокри" процеси и необходимостта от често хигиенизиране има висок риск от подхлъзване върху влажни настилки. Резултатите ще бъдат отчетени в началото на 2015 г.
При посещенията в предприятията инспекторите по труда ще информират работодателите и работещите за рисковете на работното място, които могат да доведат до падане след подхлъзване и спъване, както и как да ги минимизират. Ще се разпространяват обучителни видеоклипове, изготвени от Европейската агенция за безопасност и здраве при работа.
Статистиката показва, че 95% от паданията водят до счупени кости. Често те причиняват и мозъчно сътресение. В 35% от случаите периодът на нетрудоспособност след падане е минимум месец.
Дори и леки травми като навяхване например, могат да доведат на по-късен етап до хронични проблеми заради промените в начина на придвижване и седене, а оттам и на пренатоварването на различни групи кости и мускули.
През 2013 г. у нас са станали 503 от 2277 трудови злополуки на работното място или 22% от всички. Това показват оперативните данни на НОИ за трудовия травматизъм през миналата година, предоставени за ГИТ, предаде БТА. Делът им варира през годините между 22 на сто и 24 на сто. За сравнение заради втората по честота причина за инцидентите на работното място - загубата на контрол върху превозни или подемно-транспортни средства, са станали 216 злополуки през 2013 г.
За отстраняване на нередности ще се дават предписания, чрез които работодателите ще получат точни указания как да подобрят условията в предприятията си. Инспекторите по труда ще следят с последващи проверки дали нередностите са отстранени. И в България, и в световен мащаб, инцидентите след подхлъзване или спъване с падане на нивото, на което се намира работещият, са най-честата причина за трудовия травматизъм.
Водещи
-
Бедствия, инциденти, световни конфликти: Иде ретрограден Марс!
Месеците януари и февруари ще са много трудни и размирни както у нас, така и в световен...
02.12 | 21:00
-
Бъчварова: Има три непреодолими препятствия пред партиите
По думите ѝ независимо, че парламентът е „много раздробен“, възможностите за партньори на ГЕРБ...
02.12 | 20:45
-
Бащата на Емануела Горсова изчезнал с 360 бона от парите за лечението й
За това алармира актьорът Владислав Карамфилов, който години наред помага на семейството
02.12 | 20:15
Най-четени
-
Кунчев: Всяка година повишаваме броя на закупените противогрипни ваксини
По думите му 480 000 души са си поставили противогрипна ваксина.
02.12 | 09:13
-
133-тата годишнина от създаването на Военномедицинска академия
На тържественото събрание днес ще присъства също началникът на отбраната адмирал Емил...
02.12 | 09:15
-
Главчев: Това, което се случва в парламента вече не е смешно, служебното правителство ще продължи да работи докато трябва
Пред медиите той определи като „странно“ председателят на НС да бъде третиран като потенциален...
02.12 | 10:15
-
Наши изявени политически анализатори посочиха важната схема, свързана с напрежението в страната
Проблемът с главния прокурор е друг важен въпрос. Как ще се постигне съгласие в един разцепен...
02.12 | 12:45