Започна строителството на ВЕЦ към Рилския манастир 30.08 | 10:44
Централата на стойност 5,8 млн. лв. ще осигури по-надеждното енергоснабдяване на манастира
Макар и бавно, вече са задвижени процедурите за изграждане на собствена ВЕЦ в Рилския манастир, съобщи Адрианополският епископ Евлогий, игумен на Светата обител.
Комисия е направила оглед на място, предстои да бъде изготвен доклад и обявена консултантската фирма, след като бъде одобрена от Европейската банка за възстановяване и развитие.
Това ще стане след 1 септември, уточни за БТА игуменът. Предстои да бъде обявен и конкурс за проектантска фирма за направата на проекта за електроцентралата.
Според игумена построяването и оборудването на водноелектрическа централа ще осигури по-надеждно енергоснабдяване на Рилския манастир.
Манастирът често има проблеми с електрозахранването, особено през зимата. Строителството на малка ВЕЦ в манастира ще струва 5,8 млн. лв. и ще бъде финансирано от Международен фонд "Козлодуй".
Администратор на помощта е Европейската банка за възстановяване и развитие.
Водещи
-
Любомир Стефанов: Няма политическа криза, а противопоставяне на два модела
Властта са самосвали, протестите настояват за смяна на отношението между управлявани и...
31.12 | 17:00
Най-четени
-
Еврото: Всичко, което трябва да знаете
31.12 | 10:00
-
Франция не намира доказателства за атака на Украйна срещу резиденцията на Путин
Това твърди Le Monde, позовавайки се на източник, близък до президента на Франция Еманюел...
31.12 | 11:00
-
Новогодишният празничен концерт на площад "Княз Александър I" ще събере празнуващи
Той започва в 21:30 ч
31.12 | 10:18