И Дамянова хвърли оставка 12.03 | 12:09

Така тя опроверга възможността да е образователен министър в служебното правителство

От Елена Коцева

Досегашният заместник-министър на образованието Милена Дамянова е депозирала оставката си при премиера в оставка Бойко Борисов и се надява тя да бъде подписана.

Така Дамянова опроверга съмненията, че тя е една от възможностите за образователен министър в служебното правителство.

Милена Дамянова обоснова решението си с оставката с политическа коректност и достойно поведение. "Смятам, че така е достойно, а аз съм и член на политическата партия ГЕРБ. Моите основни цели бяха да работя с премиера Борисов, с Йорданка Фандъкова като първия министър на ГЕРБ за образованието, както да работя и за управленската програма на ГЕРБ", заяви Дамянова.

Преди това тя, както и другият заместник-министър в МОНМ Петя Евтимова, отчетоха основните дейности, извършени по време на трите години и половина управление на ГЕРБ в образователното ведомство.

Заместник-министър Петя Евтимова отчете успешно усвояване на парите от ЕС за образование. През 2011 и 2012 МОМН отчита 100% усвояемост и значително увеличаване на средствата.

От просветното ведомство са доволни, че е приет законът за младежта и за първи път в българския юридически институт вече има формулировка за "младеж", така че да може да се кандидатства по редица програми, които работят по политики за младежта.

Активно продължава да се работи и по новата оперативна програма, която касае периодът след 2013 година. Там приоритетите ще бъдат научната инфраструктура, научните изследвания, кариерното развитие и професионалното образование. 

119 училища са закрити в управлението на ГЕРБ, като за сравнение за периода 2005-2009 са закрити 563 школа. Открито е и едно ново училище спортното във Велико Търново, похвали се Милена Дамянова.

Освен това още две нови училище са разкрити в провинцията, като са отделени средства за ремонт на сградите им. За първи път са предвидени и от това правителство средства за транспорт на деца до детските градини.

В отчета си Милена Дамянова постави акцент върху проблемите на грамотността на българските ученици, която от 2000 година постоянно намалява. "България не стои добре по отношение на функционалната грамотност", посочи Дамянова, като едно от основните положителни неща е именно признаването на този факт.

Проблемите на неграмотността, по думите й, изискват ангажираност и политическа смелост да се признае проблема.

В тази връзка Дамянова се похвали с въведената задължителна детска градина за 5-годишните деца. Близо 400 милиона лева е инвестирало правителството за децата и то в условия на криза, подчерта Дамянова.

41 милиона лева са отпуснати от Министерски съвет за нови детски градини, като в това число не се включват парите от общинските бюджети. 264 милиона лева се инвестират в безплатна занималня, като на този етап са обхванати всички ученици от 1 до 3-ти клас, обясни още заместник-образователният министър.

Според Милена Дамянова България няма проблем с отпадане на учениците от училище и страната ни заема по този показател ниво под средноевропейското. Други държави отчитат далеч по-голям брой отпаднали деца от учебния процес, каза заместник-министърът.

Въпреки това тя се похвали и отчете съответно разходвани средства и работа по проекти за отпадането на ученици от образователната система.

Милена Дамянова отчете и увеличеният брой на психолозите в училищата, както и че е разработен механизмът за противодействие на училищния тормоз. Тя благодари на Сергей Игнатов, че е разбрал важността на въвеждането на кариерните консултанти в родните училища. Дамянова изрази надежда и от следващото ръководство на министерството да се разбере важността на фигурата на кариерния консултант в образованието и неговото налагане да бъде подкрепено.

Милена Дамянова изказа разочарованието си, че в рамките на мандата не са успели да утвърдят новия Закон за предучилищното и училищното възпитание, който е изключително важен и ще се отрази плодотворно на системата. Все пак при обсъжданията в парламента са приети 63 предложения на опозицията, а и самият закон е съгласуван с неправителствения сектор и граждански организации.

Дамянова подчерта, че при евентуален втори мандат на ГЕРБ, този закон трябва да бъде приет, защото промяната е крайно необходима.

Водещи

Най-четени