И това се случва! Покойник изсече 60 дка чужди гори 09.10 | 09:47
Починал преди години мъж е получил позволително за сеч

Починал преди години мъж е получил позволително за сеч и е успял да изсече 60 дка чужди гори край великотърновското село Къпиново, съобщава в. "Труд".
Гората е наследство на Панайот Панайотов, професор по музика в Софийския и в Нов български университет, от дядо му Стоян Попов, който от години е покойник.
Професорът разбрал, че е останал без гора на 5 октомври.
"Тогава зет ми минал с колата край имота и видял, че от гората няма и помен. Като ми съобщи, едва не припаднах. Посегателството е станало през последния месец, защото цяло лято бях на село и дори няколко пъти лично ходих да нагледам наследствените терени", разказа проф. Панайотов.
След частно разследване, проведено от проф. Панайотов станало ясно, че позволителното за сеч е било издадено на съименник на дядо му - Стоян Попов от гр. Елена. Той обаче също бил покойник от няколко години.
Частният лесовъд инж. Стефан Обрешков е издал разрешителното за сеч.
"Преди време при мен дойде мъж на име Николай Попов от Елена. Носеше пълния набор от документи, които се изискват за позволително за сеч. Представи удостоверения, решение, че му е върната гората, скици от поземлената комисия в Елена и др. На базата на тези документи съм изготвил програма за сеч и съм издал разрешително. Аз откъде да знам, че някой от тях е фалшив. Свършил съм си перфектно работата и не съм нарушил законите", заяви той.
Лесовъдите издават разрешителни срещу документ за собственост и удостоверение за наследници, но не могат да проверят тяхната достоверност, обясняват от Агенцията по горите.
"Регионалните дирекции по горите проверяват дейността на лесовъда и дали е изискал документите за собственост и удостоверения за наследници. На година обаче минават 3000 подобни преписки и горската администрация няма как да уточни дали не са приложени фалшиви документи", коментира Ценко Ценов, шеф на отдел "Недържавни гори" в агенцията.
Наследниците са сезирали прокуратурата за извършеното нарушение. От нея се очаква да изясни как се издава позволително на фантом.
"Изпратихме копие и до главния прокурор Сотир Цацаров, за да не бъде потулен случаят на местно ниво", казват потърпевшите.
По техни сметки сумата, която щели да получат от гората е над 30 хил. лв.
Водещи
-
Жеги до 42°C връхлитат страната в края на юни
Задава се продължителен жежък период със засуха
15.06 | 18:00
-
България поема председателството на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа
Президентът Румен Радев ще участва в Срещата на върха на ПСЮЕ
15.06 | 17:40
-
Голям военен парад във Вашингтон съвпадна с рождения ден на Тръмп
Амерканският президент вчера стана на 79 г.
15.06 | 17:20
-
Драгомир Стойнев: Ако има нов тип бежанска вълна, държавата трябва да е подготвена
Нужни много ясни анализи как този конфликт ще се отрази върху икономиката на България, върху...
15.06 | 17:00
Най-четени
-
Борисов с остри критики към президента Радев
Лидерът на ГЕРБ остро нападна и ПП, че обикаляли по европейски държави да молят България да не...
15.06 | 11:20
-
Станков: Всички големи фондове с готовност за изгодно финансиране на българската енергетика
Министърът на енергетика подчерта, че по отношение на енергетиката трябва да се гледа 20...
15.06 | 16:00
-
Прея с изповед: Била изоставена от майка си (ВИДЕО)
Певицата споделя пред Мон Дьо за липсата на родителска подкрепа, личната терапия и процеса по...
15.06 | 13:00