Първи сигнал от Агенцията за безопасност на храните 14.02 | 17:02
Йордански зеленчуци с пестициди на борсата в "Слатина", засече проверката на агенцията

Наличие на пестициди 10 пъти над нормата в 400 тона зеленчуци внос от Кралство Йордания установи проверка на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) в зеленчуковата борса в столичния кв. "Слатина”. Това каза пред журналисти министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, цитиран от Агенция "Фокус".
При доматите установеното количество пестициди е 10 пъти над нормата, при краставиците – 6 пъти над нормата, при чушките – три пъти над нормата, уточни Министър Найденов.
Стоката е внесена от Йордания в петък (11 февруари) и след сигнал от медия са взети проби. Зеленчуците са били изследвани от БАБХ в две независими референтни лаборатории, като резултатите са се потвърдили.
"Стоката е под възбрана за разпространение в търговската мрежа. От Съюза на вносителите настояват за арбитражна проверка, която ще бъде проведена в следващите един-два дни”, каза министърът.
Найденов обясни, че резултатите ще са различни при тази проверка, защото количеството на пестициди намалява с всеки изминал ден. "Ако резултатите се потвърдят, вносителите ще имат право да избират между това или стоката да бъде унищожена, или тя да бъде върната на Кралство Йордания”, обясни Антон Величков, зам.-директор на БАБХ.
Според другия зам.-директор на Тенчо Тенев това количество пестициди не представлява директна опасност за здравето на хората, но пестицидите се натрупват в черния дроб и при продължителна консумация особено застрашени са малките деца, бременните и кърмачките. По думите му не е възможно пестицидите да бъдат унищожени при готвене, защото не става въпрос за микроорганизми.
Междувременно, днес на пресконференция на Съюза на градинарите в България и Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП) стана ясно, че България внася най-много плодове и зеленчуци от Турция, Македония, Гърция, Йордания и други страни извън Европейския съюз.
Слави Трифонов, председател на Съюза на градинарите в България, обясни, че контролът на качеството е изключителон затруднен, защото от една страна стои нелегалният внос, но от друга – отговорните служби на редица държави, сред които е Турция, не обявяват какви са разрешените за ползване в зеленчукопроизводството в съответната страна препарати. Това поражда редица въпроси как са били отглеждани и третирани плодовете и зеленчуците, които внасяме оттам.
Водещи
-
Правителството планира по-строги санкции при злоупотреби с цените заради еврото
КЗП получава нови правомощия за контрол на цените до края на 2026 година
22.07 | 17:59
-
БНБ регистрира над двадесеткратно увеличение на неистинските банкноти от 100 лева
Намаляване на парите в обращение
22.07 | 17:20
-
Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори
Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите...
22.07 | 17:00
Най-четени
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59
-
България ще получи 22 милиарда евро от бюджета на Европейския съюз за периода 2028-2034 година
Реформите, които България трябва да изпълни, ще се определят от българското правителство и ще...
22.07 | 13:30