Изследване: ГЕРБ губи избиратели, никой друг не ги печели 20.02 | 16:30
Хората, не желаещи да гласуват, са най-голямата „политическа сила“, сочи проучване на „Афис“

През последните няколко месеца ГЕРБ губи избиратели. В същото време обаче никоя от политическите сили в настоящия парламент не ги печели. Напротив, повечето партии и коалиции също губят електорат, а при някои той стои като константа. Това сочат резултатите от социологическо проучване на агенция "Афис" от типа "Ако изборите бяха днес?". Анкетата е проведена между 8 и 12 февруари сред 1010 пълнолетни български граждани.
Единствената партия, която получава съвсем леко повишение на подкрепата си сред обществото, е БСП. За социалистите биха гласували 22.4% от запитаните. Делът на симпатизантите им е приблизително същия като през миналото лято, но все пак се наблюдава минимално увеличение, отбелязват от "Афис". В същото време ГЕРБ остава първа политическа сила с подкрепата на 26 на сто от запитаните. Техният електорат обаче намалява спрямо времето на създаването на кабинета "Борисов 3", когато е бил около 30 на сто, предаде бТВ.
Случващото се при другите политически формации не е коренно различно. Забелязва се минимален, но постоянен спад на хората, които обявяват, че биха гласували за "Воля” (към този момент подкрепата е от 2.5 на сто). Социолозите отчитат спад и при Обединените патриоти – 3.8 на сто, а преди няколко месеца е бил малко над 6%. ДПС са стабилизирали електоралната си подкрепа, като към момента тя е в порядъка на малко над 7 на сто.
Изследването на "Афис” констатират увеличаване дела на негласуващите и колебаещите се. Сумарно това са повече от 35 на сто от анкетираните, което отново ги превръща в най-голямата "(а)политическа сила". Само преди 8 месеца техният дял е бил 25%. Според социолозите се наблюдава общ процес на отлив на политическо доверие и засилване на политическата апатия сред българския избирател. Те отчитат сходна тенденция през последните месеци - демобилизация на всички електорални групи и увеличаване на дела негласуващи и аполитични българи.
Спад се наблюдава и в рейтинга на правителството. Според данните на агенцията в интервал от 9 месеца все повече български граждани снемат подкрепата си от настоящия кабинет - от 40% през май 2017 г. до 27% през февруари 2018 г. като същевременно расте делът на онези, които желаят незабавна оставка и нови избори (от 13 на сто през миналия май до 23% сега). Според социолозите доверието във властта отново започва да се разклаща и идеята за нови избори набира скорост.
Водещи
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Кристалина Георгиева: Световната икономика е изправена пред сериозно изпитание 3
Според директора на МВФ, това поставя държавите в изключително трудна ситуация и прави спешно...
25.04 | 16:45
-
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков
Петков е с повдигнато обвинение от 10 януари
25.04 | 16:30
-
Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии
С променените режими се забранява провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни,...
25.04 | 16:15
Най-четени
-
Доверието в кабинета пада?
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата...
25.04 | 10:59
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Радев: Няма 100 дни кабинет „Желязков”, а ново начало на модела „Борисов”
Според него има министри, които искат да работят, но нямат и няма да имат свободата да го...
25.04 | 12:34