Искат при високи сметки за ток да се извършва проверка 25.10 | 15:01
При тази проверка, ако има някакъв проблем у монополиста, то потребителят трябва да бъде освободен от задължението да покрие сметката си
Когато има драстично надвишаване на сметките за ток, които многократно надхвърлят средномесечното потребление в определен период назад, първо да се извършва проверка и след това потребителят да заплаща сметката.
Това е една от идеите за законодателни промени, които поставят от Националната гражданска инициатива „Срещу произвола на монополите”, информира агенция „Фокус”.
При наличие на висока сметка и след направена проверка от страна на дружеството, ако има някакъв проблем у монополиста, то потребителят трябва да бъде освободен от задължението да покрие сметката си, смята още Луканов.
Той даде за пример жена от Павликени, която е получила 14 000 лв. сметка за ток. „Сами си представяте в каква ситуация може да бъде поставен човек, тази жена вероятно никога през живота си не е виждала такава сума, а камо ли да я плати”, каза Луканов.
Проф. Атанас Тасев, който е консултант в инициативата, каза, че в обществото се натрупва напрежение към работата на монополите. Доказано е обаче, че никой никъде в света не обича естествените монополи. Но поведението им в Централна Европа и в САЩ се отличава съществено от поведението им у нас.
Това означава, че има нещо в правилата, има по-хлабава законова рамка, която изкушава монополистите да имат по-свободно поведение, с което се ощетяват гражданите, смята проф. Тасев. Не е достатъчно ефективна системата за контрол. Според Тасев ДКЕВР има правомощия, но реално са ограничени от законовата рамка.
Основният инструмент за регулиране на горната граница на цените на услугите трябва да бъде показателят за качество, смята проф. Тасев. Според него, токът не трябва да се изключва, докато не се докаже кой е прав – потребителят или доставчикът.
Има нужда и да се въведе програма за намаляване на размера на признатите загуби на дружествата. В момента те са 17 до 24 % при електроразпределителните дружества, във водния сектор от 55 до 85 %. Идеята е да се въведат ограничения, като се даде програма за пет или десетгодишен период.
Много е важно да се въведе пълна либерализация на търговията с енергия – въвеждане на борсовата търговия, което е недостатък за българската електроенергийна система, каза проф. Тасев. „Все още ние не можем да създадем борсата за електронна търговия на електроенергия”, каза той.
Вчера е трябвало турската енергийна система да влезе с обединената европейска и така се отваря още една врата за либерализация на търговията с енергия. Затова у нас трябва да се изградят механизми за провеждането на тази търговия.
Според проф. Тасев у нас трябва да се правят проверки на монополистите изненадващо, а не планирано.
Водещи
-
Разсекретен документ на ЦРУ: Извънземни избили 23-ма войници
Нашествениците се разярили, след като летящата им чиния била свалена
08.04 | 21:00
-
Изпреварихме гърците по цени на храните
Пържолите са по 15 лв., но стигат за двама, краставиците и доматите в магазина вървят по 3 лв.
08.04 | 20:45
-
Красен Станчев: Задава се световна рецесия заради политиката на Тръмп
Според икономиста гражданите на Америка ще бъдат по-потърпевши от митата
08.04 | 20:30
-
Нов студен фронт сковава страната от 10 април
Силен и бурен вятър в цялата страна, в Североизточна България ще вали сняг и ще се образува...
08.04 | 20:16
Най-четени
-
Дянков: Може и да не влезем в еврозоната от 2026 г.
Ще ни отложат за известно време, заради дефицита, смята той
08.04 | 17:20
-
Яйца и българско агнешко - колко ще ни струва великденската трапеза
Провокиран да коментира новините от Гърция, Иванов изтъкна, че не можем да уеднаквяваме...
08.04 | 10:45
-
Симеон Дянков: България може да спечели от търговската война
Бъдещето на българската икономика
08.04 | 11:15