КНСБ има позиция за политическата социално-икономическа ситуация в страната 18.06 | 14:32

Синдикатът изпрати декларация със своите виждания, предложения и искания

От iNews.bg

Резултатите от изборите за Европейски парламент катализираха ново изостряне и дестабилизация на обществено-политическите отношения в страната. Нарастващата конфронтация и непримиримо партийно противопоставяне предопределиха и единствения разумен изход от ситуацията – предсрочни избори.

Ето защо КНСБ посреща с удовлетворение постигнатото при президента Споразумение между политическите сили за насрочване на тези избори в периода 28.09.2014 – 12.10.2014 г. и за формулиране на приоритетите пред законодателната и изпълнителната власт, пишат в декларация от синдиката.

Същевременно с нарастваща тревога следим събитията и тенденциите, които генерират допълнително напрежение и несигурност в социално-икономическата обстановка:

• Негативно становище на Брюксел относно процедурни нарушения и неясно бъдеще за газопровода "Южен поток";

• Влошени условия за рехабилитационния проект "Козлодуй – 5 и 6 блок” и възможно неблагоприятен изход от арбитражното дело по АЕЦ "Белене", както и усложнени отношения с Русия, включително във връзка с кризата в Украйна;

• Спряно финансиране по две европейски програми – "Регионално развитие" и "Околна среда";

• Сериозни бележки и препоръки за промени и реформи на ЕК по проекта на Споразумение за партньорство, от което зависи бъдещото финансиране на страната с европейски средства;

• Прокламиране и обосноваване на непопулярни мерки относно държавно регулираните цени в енергетиката, която продължава да е в критично състояние.

Тези предизвикателства, особено в условията на политическо безвластие, застрашават постепенното икономическо възстановяване, индикации за което дават крехкият икономически растеж, нарастването на промишленото производство и стабилизирането на заетостта в последните месеци.

За КНСБ предприетите мерки за подобряване на икономическата среда, като ускоряване възстановяването на ДДС, разширеният достъп до финансиране на бизнеса през Българска банка за развитие, намалените лицензионни и разрешителни режими, трябва да продължат.

Промените в ЗОП следва да се допълнят с недопускане до тръжни процедури на фирми с просрочени задължения към персонала.

Положителните примери в управлението на публичните финанси, като въведените – строг контрол върху движението на стоки с висок фискален риск и режим на обратно начисляване на ДДС спрямо зърнени и технически култури, са съществена предпоставка за подобряване събираемостта на косвените данъци, пишат от синдиката.

За КНСБ политиката по доходите през изминалата година бе твърде неудовлетворителна. Негативна е синдикалната равносметка по реализацията на исканията и предложенията на КНСБ в тази сфера. Без да омаловажаваме въведеното за първи път възстановяване на данък общ доход за трудовите доходи до размера на минималната работна заплата и увеличаването на нейния размер, както и увеличената годишна квота за необлагаеми ваучери за работническо хранене, които наред с някои подобрения в сферата на социалното и целевото енергийно подпомагане са с безспорен положителен ефект, недоволството от постигнатото остава.

Като си дава ясна сметка за потребността от по-нататъшни смели и амбициозни мерки в икономически и социален план, като отчита създалата се сложна политическа обстановка, очертаващия се период на предизборни битки и функциониране на държавата в отсъствието на работещ парламент, Изпълнителният комитет на КНСБ апелира към всички политически сили и институции в страната за:

– Осигуряване на ефективно функциониране на всички държавни служби и министерства за времето до формирането на ново Народно събрание и Министерски съвет.

– Отговорно поведение при доработването на текстовете от Споразумението за партньорство през периода 2014-2020 г. и подготовката за неговото окончателно подписване.

– Законодателно гарантиране на основни трудови и социални права на българските граждани; недопускане неплащане на заработени заплати и трупане на нови дългове към работниците и служителите.

– Действен социален диалог в решаването на неотложни проблеми на българската икономика, регионите и обществените системи, вкл. сключването на нови колективни трудови договори в някои ключови сектори, като здравеопазване и образование.

– Отстояване на краткосрочните и дългосрочни национални интереси при продължаване работата по развръзката на проблемите около газопровода "Южен поток", с подкрепата на ЕК и при стриктно спазване на европейските нормативни изисквания.

– Предварителна оценка на социалното въздействие и икономическите последици от стартирането на реформи във важни икономически сектори и обществени системи и постигане на широко обществено съгласие по тях.

– Предприемане на ефективни мерки за защита и повишаване реалните доходи на българските граждани още до края на настоящата година и осигуряване на устойчив ръст от 2015 г.

– Нова философия за "Бюджет 2015” - макроикономическа стабилност и растеж на БВП, опиращи се на ускорено възстановяване на пазара на труда, ръст на потреблението и инвестиционната активност.

– Предприемане на конкретни стъпки и политики за реализиране на съвместно разработената от синдикалните федерации към КНСБ и браншовите работодателски организации Визия за възраждане на българската индустрия и развитие на ключовите й сектори.

КНСБ запазва по традиция своята равна дистанция от всички политически пристрастия и сили, с убеденост в необходимостта и правотата на синдикалната мисия – отстояване и защита интересите на работещите българи и борба за реализиране на техните справедливи искания, пише в декларацията на КНСБ.

Водещи

Най-четени