КНСБ информира 20 хил. работници за правата им 26.09 | 12:39

Повечето работници не знаят, че имат право да знаят какви проблеми има предприятието, в което работят, и дали предстоят съкращения

От Елена Кирилова

КНСБ ще информира над 20 000 работници в страната за правата им, съобщава БТА.

Новината бе обявена от председателя на синдиката Пламен Димитров във Варна. По думите му ще бъдат обхванати предприятията, в които няма изградени профсъюзни структури. Най-малко 200 фирми с над 50 служители ще бъдат включени в кампанията.

Димитров подчерта, че има много работници, които не знаят какви са правата им. Повечето не са наясно, че имат право да знаят дали предприятието има сериозни проблеми и какви са те, както и дали предстоят масови съкращения, сливания и ликвидации.

Синдикатът настоява да бъде приет пакет от различни социални мерки веднага, но за това са нужни около 150 млн. лева. Около 60 млн. лева КНСБ иска от правителството за еднократна добавка към всички пенсии. Въпросната добавка трябва да е между 50 и 20 лева.

Другото искане на КНСБ е за увеличение на заплатите в образованието, социалните дейности, културата и в части от администрацията. Идеята е вторият пакет мерки да влезе в сила от началото на 2013 г.

Основната цел е да се въведе минимум 10% увеличение на заплатите във всички системи, които са на разходен стандарт.

Освен това синдикатът иска вдигане на пенсиите със също с 10% от 1 януари следващата година. Димитров обясни, че минималната работна заплата трябва да стане 330 лева, като е наложително да има и обществен дебат за цената на труда, така че да се изясни отношението към различните категории персонал.

Според Пламен Димитров положението на средните и малки предприятия се влошава. Още по-лошото е, че намалява броят на осигурителите и осигурените в страна, подчерта заместник-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков.

Той смята, че в момента няма държавна политика, свързана с инвестициите и заетостта, а европейските програми не са достатъчни. Бранков смята, че е нужна промяна в инвестиционния климат и отпадане на пречките пред националното производство.

По думите му един от най-големите проблеми на българските фирми е, че се реализира внос на стоки, необложени с ДДС, които правят дъмпинг на пазара и застрашават родното производство.    

Водещи

Най-четени