Как да предпазим децата на пътя - препоръки към шофьорите 01.06 | 07:18

От "Пътна полиция" призовават водачите и родителите към повишено внимание

От Андриян Георгиев

На 1 юни по инициатива на "Пътна полиция” двуседмична акция под надслов "Ваканция! Да пазим живота на децата на пътя!”, съобщават от пресслужбата на вътрешното министерство.  

От КАТ посочват, че засиленият превантивен контрол ще продължи и през цялата лятна ваканция. 

На 1 юни – Междунродният ден за закрила на детето, в знак на съпричастност, от "Пътна полиция" призовават водачите на МПС да се движат през целия ден с включени фарове на къси светлини.

От "Пътна полиция" отправят следните препоръки към водачите за опазване живота и здравето на децата и юношите:

- Когато забележите деца на и край пътното платно, намалете скоростта, за да имате готовност да реагирате адекватно, ако децата внезапно тръгнат да пресичат и излизат на платното.

- Поддържайте по-ниска скорост в населените места, по оживени улици с търговски обекти и интензивно пешеходно движение, в районите на спирките на обществения транспорт, пешехоните пътеки, покрай паркове, градинки и детски площадки, за да имате готовност да спрете, защото съществува вероятност внезапно да се появи дете. 

- Ако видите дете, което иска да пресече улицата на пешеходна пътека, но се колебае, намалете скоростта, спрете и му дайте знак с ръка, за да може да пресече спокойно.

- Бъдете предпазливи при разминаване с товарен автомобил. Съвсем естествено вниманието на децата бива привлечено от по-голямото превозно средство.

- На местата за почивка извън населените места опасността от инциденти е по-голяма. Преминавайте бавно и с повишено внимание покрай тях.

- Когато застигнете деца на велосипеди, които често се движат на групи, или мотоциклетисти без предпазни каски, намалете скоростта значително и ги заобиколете, като спазвате възможно най-голяма дистанция.

- В селата и малките градчета може да срещнете каруца, управлявана от дете или юноша – бъдете предпазливи.

Ето и препоръките на КАТ към родителите:

- Разговаряйте с детето си за опасностите на пътя.

- Насочете вниманието му към най-важното изискване – никога да не пресича платното без да се огледа внимателно и в двете посоки на движение. Дори да му се струва, че автомобилът е още далече, по-добре е да го изчака и да пресече чак когато платното е напълно свободно.

- Огледайте заедно с него и приятелите му най-подходящите и безопасни места в квартала, които са по-далеч от улици с интензивно автомобилно движение.

- Рисковано и недопустимо е дете до 7-годишна възраст да кара велосипед без надзор на възрастен човек. Твърде опасно е и за по-големите – 10-12-годишни. Нека това да става във ваше присъствие.

- Управлението на мотопеди и мотоциклети от непълнолетни юноши е причината за редица злополуки с тежки последици. За управление на скутер също се изисква правоспособност /категория "М”/ и използване на защитна каска от водача.

"Пътна полиция" препоръчва на децата и юношите следното:

- За игра избирайте места, които са по-далеч от оживени улици с интензивно движение.

- Внимателно се оглеждайте и двете посоки на движение и пресичайте само на зелен сфетофар или на пешеходна пътека, когато платното е напълно свободно.

- На оживени кръстовища не тръгвайте да пресичате веднага щом светне зеленият сигнал на светофара. Огледайте се внимателно дали всички автомобили са вече спрели.

- Не пресичайте платното тичешком. Спрете и внимателно се огледайте за приближаващи автомобили.

- Не пресичайте на места извън кръстовищата и пешеходните пътеки или между паркирани край пътното платно автомобили – това е изключително рисковано.

- Когато се возите в автомобил, по-добре седнете на задната седалка. Поставяйте задължително предпазния колан. 

- Отказвайте да се возите на стари, неизправн, саморъчно сглобени мотопеди и мотоциклети, карани от ваши неправоспособни приятели. Рискът от катастрофа е голям.

Водещи

Най-четени