Какви са промените в Закона за обществените поръчки 29.08 | 19:33
Процедурите по възлагане на обществени поръчки стават значително по-прозрачни

Няма да има възможност победителят в процедура за обществена поръчка да е ясен още с прочитането на документацията за участие в процедурата. Това са обяснили експерти, участвали в изработването на промените в Закона за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки (ЗОП), цитирани от правителствената пресслужба.
С измененията в закона процедурите по възлагане на обществени поръчки стават значително по-прозрачни за обществото. Цялата информация по една процедура - обявлението, документацията за участие, протоколите на комисията, договорите за изпълнение и договорите с подизпълнителите, както и техните изменения, ще бъде достъпна онлайн в профил на купувача на сайта на възложителя в интернет.
От МС посочват, че възложител, който не публикува документ или информация, подлежаща на вписване в профила на купувача, ще се наказва с имуществена санкция от 2000 до 5000 лева или с глоба в размер от 1500 до 3000 лева, а лицето по чл. 8, ал. 2 или 3 - с глоба в размер от 1500 до 3500 лева.
Съществено изменение на ЗОП касае подизпълнителите. Създава се член, с който се определя, че за обществени поръчки за строителство с прогнозна стойност над 2 640 000 лв., за които не са предвидени обособени позиции, възложителят определя дял от обществената поръчка, който следва да се изпълни от подизпълнители. Този дял не може да бъде по-малък от 30% и по-голям от 70% от общата стойност на строителството.
Промяната дава възможност да се увеличи кръгът от фирми с достъп до обществените поръчки и да бъде отменено монополното положение, в което са се оказали определени големи строителни компании.
Относно безпристрастността на участниците в комисиите по възлагане на обществени поръчки, за да се избегнат злоупотреби е заложен нов текст, според който при възлагане на обществени поръчки за строителство на стойност равна или по-висока от 9 779 000 лв. възложителите включват като член на комисията поне един външен експерт.
Изборът на външен експерт ще става чрез жребий между експертите с квалификация и опит от съответната категорията и ще се прави от Агенцията по обществени поръчки.
В останалите случаи, когато възложителят не разполага със собствени експерти, той ще осигурява външни експерти по реда на ЗОП включително измежду експертите, които са включени в списъка на АОП.
Друга широко дискутирана промяна е даването на възможност повече специализирани предприятия, в които работят хора с увреждания, да получават достъп до обществените поръчки. Прието е, когато кандидатстват фирми от списъка по чл. 30 на Закона за интеграция на хората с увреждания и техните оферти удовлетворяват изискванията на възложителите за качество и цена, останалите оферти да не се разглеждат.
Отпада възможността органите - възложители да изискват определен оборот на кандидатите като доказване на финансово състояние.
За да бъде намалена бюрокрацията е приет дългоочакваният принцип, който забранява на администрациите да изискват от кандидатите и участниците доказването на обстоятелства, които се съдържат в публични регистри, или на данни, които са вече събрани или създадени от държавен орган.
Водещи
-
Предложение от ГЕРБ - СДС в СОС: 30% увеличение на заплатите на актьорите в 4 общински театъра
Големият проблем, според общинския съветник е, че "зад тази вихрушка от страсти Бонев и...
24.04 | 18:00
-
Всичко, което трябва да знам за предизвестието за напускане на работа
Всеки от нас е изпадал в трудната ситуация да знае, че скоро ще остане без работа, а да няма...
24.04 | 17:45
-
Нов случай на дете болно с менингокова инфекция има в столична детска градина
Става дума за малко дете, което е настанено за лечение в Педиатричната болница "Иван Митев".
24.04 | 17:30
-
Засилени мерки в Банско: Проверяват пазарите заради чума по животните
От Община Банско апелират всички стопани, фермери и търговци на животни да спазват стриктно...
24.04 | 17:15
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Толкова е жалко и унизително, че няма накъде повече
Председателят на "Възраждане" направи паралел между сегашното медийно отразяване
24.04 | 10:30
-
Учител пребил дъщерята на министър-председател
Скандалът Бетарам, който се разраства от няколко месеца, разклати позицията на премиера.
24.04 | 15:00
-
На 87 години почина легендарната журналистка на БНТ Даниела Кънева
През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния...
24.04 | 10:00
-
Министър Митов: Случаят с починалия мъж при полицейско задържане в Казанлък е срам за МВР
Във връзка с детето, което изчезна в края на миналата година в гурковското село Конаре Христов...
24.04 | 13:45