Какво следва след изборите 28.10 | 12:45
Полагане на клетва от новите депутати
След приключването на парламентарните избори в България процесът по сформиране на ново Народно събрание и правителство преминава през няколко ключови етапа. Те включват обявяването на резултатите, встъпването в длъжност на новоизбраните депутати и конституционните стъпки за сформиране на ново правителство
Обявяване на резултатите
Централната избирателна комисия (ЦИК) разполага със срок от 4 дни след изборите, за да обработи и публикува официалните резултати от вота. В този период се проверяват протоколите и се разрешават евентуални спорове или оспорвания на резултатите. След това трябва да излязат и окончателните данни за разпределението на мандатите между партиите и коалициите, които са преминали изборния праг.
Полагане на клетва от новите депутати
След обявяването на официалните резултати президентът на Република България трябва да свика първото заседание на новото Народно събрание в срок от 30 дни след изборите. По време на първото заседание новоизбраните депутати полагат клетва, с която формално встъпват в длъжност като народни представители. Тази церемония бележи началото на новия парламент и дава възможност на депутатите да започнат работа по законодателния дневен ред.
След първото заседание на парламента се завърта и рулетката за съставяне на правителство. Преди това Румен Радев провежда консултации с всички парламентарно представени сили. Президентът на България връчва първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидат за министър-председател, предложен от най-голямата парламентарна група. След получаване на мандата, кандидатът разполага със срок от 7 дни, за да предложи състав на кабинет и да получи подкрепа от парламента. Ако мандатът бъде върнат, президентът връчва втори проучвателен мандат на кандидат от втората по големина парламентарна група.
Ако и вторият мандат бъде неуспешен, държавният глава има право да връчи трети мандат на партия по негов избор. Ако и този опит за съставяне на правителство се окаже неуспешен, президентът разпуска Народното събрание и насрочва нови избори, като назначава служебно правителство.
Процедурата по сформиране на ново правителство може да бъде кратка или да се проточи в зависимост от политическата ситуация и преговорите между партиите. Тези стъпки са конституционно заложени и осигуряват последователността и легитимността на управленския процес в България.
Водещи
-
Първан Симеонов: По-скоро влизаме в нов етап на преговорите
Те не са взривени и шансовете за редовен кабинет съществуват, допълни социологът Евелина...
06.01 | 21:00
-
Царица Маргарита Сакскобургготска празнува своя 90-и рожден ден
Българската царица получи множество поздравления за юбилея си, като в тях се включи и...
06.01 | 20:45
-
Пореден "ремонт" на Изборния кодекс, предлагат от ДБ и ПП
Искат бюлетините да се броят в специално създадени за целта центрове
06.01 | 20:30
-
Грозев: Путин се опитва да манипулира Тръмп преди ултиматума от Белия дом
Доналд Тръмп неведнъж е заявявал, че е готов, желае и може бързо да сложи край на войната в...
06.01 | 20:15
Най-четени
-
Депутатите започват работа
Що се отнася до законодателната власт – ваканцията на депутатите приключи. Основната тема през...
06.01 | 09:45
-
Мнение: Ако не се състави кабинет с първия мандат, ще отидем на нови предсрочни избори
Политолозите Малинов и Буруджиева единни
06.01 | 10:30
-
Проф. Антоанета Христова: Избори напролет
Очаква се някой, който да поеме вълната на недоволството, смята политическият психолог
06.01 | 17:00
-
Почина писателят Димитър Коруджиев
Вестник „Демокрация“ е създаден в дома му от група известни писатели и журналисти през зимата...
06.01 | 15:40