Компромисът на Реформаторите ясен: Съдебна реформа, но окастрена - засега 23.07 | 17:10
Партиите в парламента ще гласуват в петък нов проект с три консенсусни точки за промени в Конституцията - разделяне на ВСС на две колегии, пряк избор на магистрати и засилване правомощията на инспектората
Вече стана ясно какъв е "историческият компромис" на Реформаторския блок в името на това България да отчете пред Брюксел някаква съдебна реформа. За големия компромис в името на консенсуса, съобщи преди няколко часа съпредседателят на Реформаторите и лидер на ДСБ Радан Кънев, който обаче влезе на Председателския съвет в Народното събрание без да даде подробности.
Съдебна реформа на първо четене все пак ще има, но тя няма да е вариантът на правосъдния министър Христо Иванов в законопроекта на правителството за конституционни промени. На първо време и за неопределен срок, съдебната реформа ще е поокастрена и вероятно посмекчена при алтернативата опозицията и АБВ изобщо да не я подкрепят в петък и изобщо да я няма.
Припомняме, че все пак целта на тази най-важна реформа за България, от която зависи моралното и икономическо оцеляване на нацията, е едно по-добро, ефективно и справедливо правораздаване, а не одобрението или неодобрението на Европейската комисия.
След дни на политически консултации между политическите сили и совалките на премиера Бойко Борисов - между АБВ, ДПС, Патриотите и Реформатори, най-накрая "има сделка". След днешния втори за деня "председателски съвет в парламента Радан Кънев обяви, че ГЕРБ, ДПС, БДЦ, ПФ, РБ и АБВ са постигнали консенсус за внасяне на нов проект за промени в конституцията.
В резултат на компромисното съгласие на парламентарни групи, в петък новия проект ще бъде подкрепен не от минималното мнозинство от 160, а вероятно от 180 депутати. Утре народните представители ще подпишат законопроект за изменение на Конституцията по три консенсусни точки. Това са разделяне на ВСС на две колегии – съдийска и прокуроро-следователска, пряк избор на магистратската квота и усилване правомощията на инспектората.
Кънев обясни, че ще има и четвърта точка на политическо съгласие, която предвижда ограничена форма на конституционна жалба от Висшия адвокатски съвет. По спорния въпрос за правомощията на колегите спрямо пленума на ВСС и съотношението на членовете от парламентарна и магистратска квота, се предлага идентичен с първоначално внесения законопроект с общо съгласие да бъде отправено запитване до Конституционния съд и по двата въпроса, каза той, цитран от БГНЕС.
От думите му стана ясно, че със сигурност е събрано конституционно мнозинство от 160 гласа, но от АБВ зависи дали то ще станат 180.
Ако на първо четене са 180 гласа, поправките н конституцията на първо четене ще се приемат от раз и само с едно гласуване. Ако обаче са 160 гласовете, след няколко месеца парламентът ще трябва отново да гласува промените.
Кънев обяви ощеи, че най-важната точка – разделянето на ВСС на две колегии, се подкрепя в своята цялост и дълбочина, както по отношение на правомощията на ВСС, така и по отношение състава на отделните колегии.
Лидерът на Реформаторите благодари на ДПС за "изключителната конструктивност и готовност за компромис". В дух на съгласие и политическа толерантност Лютви Местан пък отвърна, че партиите в 43-тото Народно събрание са показали "воля да поставят националния интерес над партийното его".
Към пороя от благодарностите се включи и премиерът Бойко Борисов, който благодари на лидерите на всички политически партии - ГЕРБ, ДПС, РБ, БДЦ, ПФ и АБВ, които са дошли на срещата, за да вземат днешното "историческо" решение и ги похвали, че са надраснали партийните си пристрастия.
Борисов увери, че "всичко е съобразено с всички и с компромисите, които всеки иска да направи, без това да се отрази по никакъв начин на съдебната реформа". Според него това е "изключителен знак към народа и Европа, че има политически лидери и политически партии, които могат да надскочат егото си, когато става въпрос за държавата".
Председателят на БСП Михаил Миков, който очаквано не присъства на срещата, тъй като левицата категорично отказва да подкрепи ремонт на Конституцията, пък коментира: "Това е среща на групата, която ще подписва ревизирания проект за промени в Конституцията. БСП има ясна позиция по този въпрос и не иска да участва в тази работа.
По-рано днес към компромис и консенсус призова за пореден път президентът Росен Плевнелиев. Това направиха и чуждите посланици в България, които по-рано днес се събраха в Министерски съвет на среща с премиера Бойко Борисов и външния министър Даниел Митов.
"Като представители на партньорски на България страни-членки в ЕС, смятаме, че всички депутати, независимо от политическата си принадлежност, трябва да използват този момент на възможност да се обединят около значими реформи. Вярваме, че тези реформи са от изключително значение, за да се осигури истинско върховенство на закона в България, както и за борбата с корупцията и организираната престъпност. Те са необходими и за създаването на правилната среда за увеличаване на инвестициите в България, включително от страните, които представляваме".
Под призивната декларация се подписаха посланиците на Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Дания, Ирландия, Испания, Нидерландия, Финландия и Франция. Изявлението е подкрепено и от посланиците на Австралия, Норвегия, САЩ и Южна Африка.
Засега първата битка за осъществяване на първата голяма крачка към съдебната реформа приключи, макар и с повечко компромиси, за съдебната реформа приключи, за да покаже страната пред света, че е готова да осъществи голямата промяна. До окончателното спечелване на "войната" и извървяването на "целия път" към едно реформирано и качествено правосъдие обаче има още много битки, които ще са много по-ожесточени. Парламентарната практика е първо четене на законопроект да ес гласува по принцип, за да се тръгне от нещо, но това не е гаранция, че то ще бъде свършено като хората или изобщо довършено. Следващите месеци от парламента ще зависи дали ще забият първия "пирон в ковчега" или първата "греда на къщата" за една имитираща или пълноценна съдебна реформа.
Водещи
-
Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт
Променя се организацията на движението във връзка с провеждане на новогодишен концерт,...
28.12 | 10:40
-
Снеговалежът в централните и източните райони от Северна България продължава и днес
Ще духа слаб, по долината на Струма и в Източна България предимно умерен север-северозападен...
28.12 | 08:59
-
Оцелял от самолетната катастрофа: Имаше силен взрив, после машината започна да се движи странно
При инцидента загинаха 38 от 67-те души на борда, отбелязва агенцията. „Помислих, че самолетът...
27.12 | 17:59
-
БАБХ потвърди появата на вторично огнище на шарка по дребните преживни животни в село Желю войвода
Заразата е в стадо със 113 овце
27.12 | 17:40
Най-четени
-
Снеговалежът в централните и източните райони от Северна България продължава и днес
Ще духа слаб, по долината на Струма и в Източна България предимно умерен север-северозападен...
28.12 | 08:59
-
Не само в България обичат кисело зеле
И в Германия то има дълга история и традиции. А и в други страни го ценят. Днес киселото зеле...
28.12 | 09:40
-
Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт
Променя се организацията на движението във връзка с провеждане на новогодишен концерт,...
28.12 | 10:40