Купуването на учебници "втора ръка" пести до 100 лева 18.09 | 14:28

Търсенето точно преди началото на учебната година създава напрежение на борсите

От Теодора Пенева

През последните няколко години закупуването на вече използвани учебници става все по-популярно. Купуването на учебници "втора ръка" пести средства от изтънелите бюджети на семействата покрай всички разходи около започването на новата учебна година.

Дейността на борсите за употребявани учебници се базира на тяхната покупка и след това – продажба. Спецификата на този бизнес е, че за да могат да се намерят учебници втора ръка, някой трябва да ги върне, за разлика от новите издания, които издателствата периодично печатат и могат да се намерят почти винаги, обяснява Момчил Тодоров, собственик на "БГ Учебник” ЕООД пред Econ.bg.

Всяка една сделка започва, когато в офиса на компанията дойде клиент с учебници, разказва Йорданка Бончева, представител на пловдивската фирма "Енигма НП” ЕООД. Оттам от борсата му предлагат цена, възлизаща на 40% от коричната, ако учебниците са запазени, и на 30% - ако са по-стари и в недобро състояние. Окончателната сума се договаря устно, след което се записва писмено в специален договор за покупко-продажба. Копие от документа се дава и на двете страни. В случая на лицето се плаща веднага. В някои борси е възможен и друг принцип на работа - консигнационен, при който учебникът се плаща, след като борсата го е продала.

От "БГ Учебник” продават старите издания на 70% от коричната им цена. Търговската им стойност в Пловдив е до 60% от новия им вариант. Ако по време на продажбата се открие някакъв дефект, цената се сваля допълнително на място. Възможна е и замяна, в случай, че впоследствие се окаже, че е закупен "грешен учебник”.

Mаксималната сума, която може да се спести от купуване на употрябявани учебници, е 100 лева. Това разбира се важи за оптималния вариант, в който ученикът продава старите си учебници, след което си купува комплект втора ръка за новата учебна година.

Като всяка бизнессфера, и тази си има своите трудности. Една от тях е свързана с риска от това, че във всеки един момент някои учебници могат да излязат от употреба, което ще доведе до сериозни загуби, споделя Момчил Тодоров.

Друг неприятен момент е огромното напрежение, което се създава непосредствено преди началото на учебната година по борсите, тъй като учебният списък излиза приблизително тогава. Така, вместо да се използват по-лежерните летни месеци, за да се подготвят родители и ученици с новите учебници, се налага търсенето им в рамките на няколко дни.

Водещи

Най-четени