Къде е най-изгодно и къде предпочитаме да си купим имот по Черноморието 30.07 | 12:30

По думите му предложенията, за разлика от търсенето на апартаменти, не са толкова много.

От iNews.bg

Сънародниците ни често си закупуват имоти в Гърция. Българинът все по-често купува ваканционни имоти. Сега по Черноморието има и оферти на руски граждани, които разпродават имотите си у нас.


"В нашето Черноморие цените се определят от местоположението, комплекса и услугите в областта. Най-разпространени са в района на Несебър, Слънчев бряг, Свети Влас, Равда. Там има най-много оферти и най-много предложения. В момента едните търсят обикновена квартира, просто да има, а другите търсят удобства - те искат да има аквапарк, услуги, ресторанти, басейни. Другите курорти, които ги предпочитат, са Созопол, Лозенец - тези са по-предпочитани от българите. Курортите, които искат чужденците, са Златни пясъци и Слънчев бряг, защото има по-голяма инфраструктура", заяви експертът в областта на недвижимите имоти Мариян Боруков в "България сутрин".


"Една част от българите купуват с инвестиция - един месец живеят, а останалите месеци го дават под наем. И се получава доста рентабилно - от 5 до 15% от покупната цена изкарват на година. Обикновено се търсят двустайни апартаменти, но през последно време хората започнаха да предпочитат студиа, които могат леко да се разделят на два сектора", допълни Боруков пред Bulgaria ON AIR.


По думите му предложенията, за разлика от търсенето на апартаменти, не са толкова много.

"В момента цените се изравняват с градовете. Ново строителство няма под 1000-1200 евро на квадрат на Черноморието. Старо строителство може да се намери по-изгодно, но отново ще се доближава до тази цена. Имотът, който се купува в момента, се базира на това, че българите искат да имат втори имот и търсенето е по-голямо от обичайното", посочи експертът.


Младежите търсят повече апартаменти под наем, отбеляза Боруков.

"Българите обикновено след 40 години повече предпочитат да си купят имот. В повечето случаи младежите не предпочитат. В момента някъде около 25-30% са украинци. 10-15% са поляци, останали са чехи, словаци, израелци...", поясни гостът.

Водещи