Мъже се хвърлиха за кръста в ледени води 06.01 | 12:22
По стар обичай този, който извади кръста, ще бъде здрав и щастлив

По стар обичай на Богоявление мъже се хвърлят в ледени води, за да извадят кръста. Счита се, че този, който пръв стигне до него, ще бъде много здрав и щастлив.
Мирослав Делев се казва младежът, уловил Богоявленския кръст в Карлово, съобщи Петя Найденова, директор на Дирекция "Хуманитарни и социални дейности" в Община Карлово, цитирана от агенция "Фокус". Мирослав Делев е доброволец към Общинския щаб за бедствия и аварии.
Освен младежите, които се бориха за кръста, с българския трибагреник във водата са влезлии други граждани, които са били само наблюдатели, добави още Петя Найденова.
Кръстът е хвърлен от Желязков мост на Стара река, а Богоявленският водосвет са отслужили трима свещенници – архиерейският наместник отец Марко, отец Христо и отец Стоян.
16-годишният Николай Мишев от Смолян извади Богоявленския кръст от студените води на река Черна. За божия символ в реката се хвърлиха близо 15 млади мъже от Смолян, но най-бърз в откриването му бе Николай.
На излизане от реката, 16-годишният смолянчанин бе посрещнат от много свои приятели и граждани, които искаха да целунат Христовото разпятие за здраве. Самият Николай си пожела здраве и успехи през тази година за него и за семейството му, а на всички смолянчани пожела благодатна 2013 година.
Именникът Йордан Стефанов е спасил кръста във водите на река Чая в Асеновград. Асеновградчанинът преборил се останалите 25 участници в ловенето на кръста е на 33 години. Богоявленският водосвет е отслужил отново именник – архиерейският наместник отец Йордан. Преди хвърлянето на кръста в реката, той е осветил и бойните знамена.
Тридесетгодишният Пламен Симеонов от Видин извади богоявленския кръст от водите на река Дунав. Над 40 души се хвърлиха във водите на река Дунав днес, за да извадят хвърления кръст от видинския митрополит Дометиан,информира БТА. Пламен Симеонов е безработен, за трети път участва в ритуала по изваждането на богоявленския кръст, но за първи път успява да го извади.
Никола Йорданов, на 18 години, извади Богоявленския кръст от водите на река Банщица в Кюстендил. Заедно с него в реката влязоха още 9 момчета. Никола участва в ритуала за първи път - заради дядо си, който носел името Йордан.
Водещи
-
Протести срещу насилието над животни в цялата страна
Хората продължават да настояват за засилване на наказанията за садистични прояви
29.03 | 16:00
-
Венко Сабрутев: Няма да подкрепим вота на недоверие
Всеки вот на недоверие преди България да получи дата за прием в еврозоната е саботиране на...
29.03 | 15:30
-
Графа получи първия си "Икар"
29.03 | 15:00
Най-четени
-
Шефът на Пирогов с добра новина за лекуваните у нас от Кочани
Трагедията наистина е голяма, защото става дума за деца, каза д-р Валентин Димитров
29.03 | 11:38
-
Дъждовно следобед, слънчево сутринта
Максималните температури ще бъдат между 13° и 18°, за София - около 13°
29.03 | 08:57
-
Росен Желязков: Днес България отбелязва 21 години като пълноправен член на НАТО
Това се казва в официална позиция на премиера
29.03 | 10:00