Наградиха медиците, помагали при атентата в Бургас 25.07 | 11:40
Преди началото на правителственото заседание премиерът благодари на всички участвали в акциите
Преди началото на правителственото заседание премиерът Бойко Борисов и здравният министър Десислава Атанасова наградиха ръководителите на институциите, имащи отношение към спасяването на всички израелски и български граждани от атентата на 18 юли.
Това са д-р Асен Карджиев директор на "Спешна помощ" в Бургас, д-р Георги Матев изпълнителен директор на МБАЛ Бургас, д-р Георги Паздеров, директор на Районната здравна инспекция в Бургас, както и съдебният медик и народен прадставител Галина Милева, която извършва аутопсията на разкъсаното тяло на атентатора.
Зад тях стоят с екипи от над 100 души, които са помогнали на пострадалите.
Със заповед на здравния министър са отличени с грамота още 15 лекари от "Пирогов" и ВМА, които пътуваха заедно с Атанасова към Бургас и се включиха доброволно за спасяването на ранените.
Премиерът Борисов използва случая да благодари на "всички доктори, санитари, медицински сестири и на всички, които са прекъснали почивката си, за да помогнат след варварския акт". "От плажа са отишли, сложили престилките си и са започнали да оперират. Просто изключителни специалисти", коментира той.
По думите му от израелска страна не е имало нито една забележка, констатация и претенция по проведените лечения и операции, включително и за транспортирането на тримата най-тежко ранени от Бургас за София.
По време на кратката церемония съдебният медик Галина Милева коментира, че в момента се извършват оперативно-издирвателни дейности, които до няколко дни се очаква да приключат и да има повече подробности около разследването.
За Георги Паздеров от РЗИ- Бургас наградата е оценка на работата на целия колектив и заяви, че е горд затова, че е част от съсловието, което в тези дни показа висок професионализъм и морал. Според другия награден Асен Карджиев при тази отлична организация, при която реагираха екипите проличава контролът, който проявява здравното министерство и регионалните здравни инспекции.
Георги Матев от своя страна сподели, че наградата задължава да се върви в тази посока и да се достигат още по-високи нива на професионализъм.
Темата за терористичния акт в Бургас ще бъде водеща и на утрешното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност при президента. Заседанието бе свикано от Росен Плевнелиев още в началото на юли като част от обявените намерения на държавния глава КСНС да се събира веднъж на три месеца.
Затова в срещата утре (26 юли) като извънредна точка е включена темата "Терористичният акт в Бургас – анализ на средата за сигурност; организационни, функционални и ресурсни способности на държавата за борба с тероризма; изпълнение на Националния план за противодействие на тероризма".
Водещи
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
В кои големи градове у нас посрещат Нова година на площада
Какви са мерките за сигурност и каква ще е програмата на празницка наоткрито
31.12 | 18:00
Най-четени
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Франция не намира доказателства за атака на Украйна срещу резиденцията на Путин
Това твърди Le Monde, позовавайки се на източник, близък до президента на Франция Еманюел...
31.12 | 11:00
-
Еврото: Всичко, което трябва да знаете
31.12 | 10:00
-
Новогодишният празничен концерт на площад "Княз Александър I" ще събере празнуващи
Той започва в 21:30 ч
31.12 | 10:18