Терористът от Сарафово влязъл у нас от страна от Шенген? 24.07 | 13:50

Джон Бренън, съветник на американския президент Барак Обама, обсъди въпросите на националната сигурност и борбата с тероризма с Борисов

От Ивелина Георгиева

До момента няма доказателства за извършителя на атентата в Бургас от каква народност е и откъде идва. Това заяви премиерът Бойко Борисов след среща с Джон Бренън, съветник на американския президент Барак Обама по въпросите на националната сигурност и борбата с тероризма на съвместна пресконференция в Министерски съвет.

"След като знаем самоличността и предполагаемият полет, когато е пристигнало лицето и откъде, ще уведомим обществеността". Премиерът съобщи, че е възможно камикадзето от Бургас да е дошъл с полет в България от страна от Шенгенското пространство, с уговорката, че това е версия, по която се работи.

"От това, което виждате – те (атентаторите, бел. ред) са дошли близо месец преди това, сменяли са автомобили на лизинг, движили са се в различни градове, за да не ги видят заедно, на нито една от камерите не излизат повече от един човек от тези, които търсим.

Това са изключително опитни хора, които са спазвали абсолютна конспиративност и само шанс да попаднем на взрива или подготовката на взрива е можело да го предотврати", заяви министър-председателят и посочи, че са задържани стотици тонове взрив и оръжие.

По много случаи сме работили. Към момента не се знае каква е народността на извършителя на атентата и от каква посока идва. Борисов заяви, че може да се окаже, че терористът е дошъл от вътре, от Шенгенското пространство. "Да не се окаже, че не България не е надежда граница, а, че Шенгенското пространство не е надежда граница за България".

Премиерът е помолил всички служби и техни представители да бъдат максимално пестеливи на думи, докато ДНК анализът и пръстовите отпечатъци не дадат конкретно регистрирано лице.

От своя страна съветникът на Барак Обама Джон Бренън изрази искрения си съболезнования на жертвите от атентата в Бургас от името на американския президент и целия народ. Той посочи, че в рамките на няколко часа от експлозията българските и американските служби са работили заедно и увери, че Америка ще продължи да подкрепя българските служби.

"Българските служби работят много щателно и професионално", смята Бренън. "Очакваме резултати от разследването и след това ще преценим какви да бъдат реакциите ни", увери той.

Америка ще подкрепя България в съдебната система и последвалите стъпки в борбата с тероризма, продължи съветникът на американския президент. Той представи писмо от Барак Обама, в което се подчертава дълбочината на истинските чувства на президента към страната ни.

В него пише още, че "терористичният акт беше ужасно напомняне на постоянните атаки, пред които светът е изправен. Президентът Обама осъжда този варварски акт."

В писмото се посочва и, че България има изключителен принос по отношение на съюзническите операции. Бренън похвали страната ни за осигуряването на енергийната ефективност, както у нас, така и в Европа.

Той подчерта, че инцидентът в Бургас в момента се разследва много щателно от българските власти и американските служби оценяват, че българските власти имат водеща роля в разследването. САЩ има притеснение от дейността на "Хизбула" и Иран, като има данни, че те са участвали в подобни атентати по света, за което ги заклеймяват.

Борисов също коментира отношенията между Израел и "Хизбула", като каза, че те са от много години в такъв стадий, а "ние имаме прекрасни отношения с Арабския свят и Израел". "Най-добрите в света работят по случая", категоричен бе Борисов.

Той смята, че колкото по-малко говорим за тези теми, толкова по-добре за нас. Според премиера ние сме на входа на Арабския свят и не можем да си позволим да прекрачваме граници. Борисов заяви, че има напредък в разследването, но като се установи кой е камикадзето и откъде идва, веднага ще информира обществеността.

Нашите служби нямат милиарден бюджет като другите, а и ние не бихме искали да харчим толкова пари, за да предотвратяваме подобни атентати, заяви премиерът. "Ние не сме подценили ситуацията, но атентатът в Бургас няма как да бъде спрян, по начина, по който е извършен", смята Борисов.

"Няма такава организация в света, на всеки, който се появи там, да му тарашат багажа", продължи българският министър-председател.

Подобен атентат може да бъде предотвратен чисто случайно или, ако някоя от партньорите в чужбина или тайни служби подаде информация. Борисов даде пример, че организаторите на атентата са сменяли много коли, взети на лизинг, движили са се по един, което става ясно от камерите.

Службите са работили перфектно през това време, смята премиерът, като уточни, че американските служби не са били по-лоши от нашите по време на атентата на 11 септември в САЩ, както и английските и испанските, когато имаше атентати в Лондон и Мадрид.

Премиерът даде пример с Олимпийските игри, където над половин милиард паунда отиват само за охрана, а България се нужда поне от 900 млн. лв., за да вдигне пенсиите догодина.

Водещи

Най-четени