Над 22 хил. бежанци са поискали закрила от страната ни за 20 години 12.06 | 14:59

Бежанците, които търсят закрила у нас, се увеличават

От Елица Елефтерова

За последните 20 години близо 22 500 души са подали в българските институции молби за закрила. От тях 1542 са признати за бежанци, или около 60 души годишно, съобщиха експерти на среща по повод Световния ден на бежанеца - 20 юни. През годините най-много хора, потърсили закрила у нас, са били от Афганистан, Ирак, Армения и Сирия, информира БТА.

Бежанците, които търсят закрила у нас, се увеличават. Ако през изминалата година са били подадени близо 900 молби от търсещи убежище в България, то същият брой молби са постъпили само за първото тримесечие на тази година, сочат данните на БЧК. 

Относно представянето на темата за бежанците в медиите писателят Георги Господинов коментира, че когато пишем за другия, трябва да го снабдим с история. Човекът с история по-трудно може да бъде унизен и бит.

Трябва да сме наясно, че бежанците не са "непрестижните" други. По думите на писателя стереотипите на обществото са заредени с антипатия и представляват калцирано знание за другите.

Според Господинов най-опасна е всекидневната ксенофобия, която е основата на пирамидата за стереотипа към другия. Според журналиста Владимир Береану проблемът с бежанците е изключително сериозен, тъй като, когато обществото няма враг, то е склонно да се настройва негативно към тях.

Страната ни не е застрашена от бежанска вълна, но е транзитен път за бежанците към Западна Европа, отбеляза Береану. Писателят Калин Терзийски посочи, че разделението и омразата към "унизените и оскърбените" винаги ще съществува.

По думите му отношението към тях е като тест за това за какво живеем - да  бъдем добри хора или да се интересуваме от собственото си благополучие.

Водещи