Над 50% от работодателите не искат да наемат хора с увреждания 14.04 | 18:07

Тези фирми не са наели нито един човек с намалена трудоспособност

От Теодора Кокаланова

Половината от работодателите не наемат хора с увреждания. Това показва анкетно проучване сред 473 фирми в цялата страна, проведено от Българската стопанска камара.

Данните сочат, че над 30% от работодателите са отказвали назначаване на хора с увреждания, а само 16% имат програма, насочена към осигуряване на работни места за такива хора. Според Кодекса на труда работодател с над 50 работници е длъжен да определя всяка година работни места, подходящи за хора с увреждания, които да са от 4 до 10% от общия брой на работниците.

Статистиката показва, че едва 27% от работодателите имат наети кадри с увреждания, които да са над 4% от общия брой служители.

19-годишният Крис, известен с пеенето и писането на книги, е със 100% намалена работоспособност, което на практика означава, че не е годен за никаква работа. Той обаче работи и предлага промяна в начина, по който се определя работоспособността, информира в. "24 часа".

"Да няма над 75% трайно намалена работоспособност за хора, които биха могли да работят, както аз мога. Другото важно нещо е долната граница, защото има много хора, които се пишат инвалиди, а не са, и го правят, за да се възползват от права", каза Крис.

По думите на заместник-министъра на труда Светлана Дянкова до септември ще станат ясни конкретните нормативни промени, насочени към определяне на работоспособността на хората с увреждания. "Една от дълго обсъжданите идеи е да се промени методиката така, че да се определя намалена работоспособност спрямо определена професия и наличие на работоспособност спрямо други професии", отбеляза тя. 

Проучването е част от проект, финансиран по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" и представен в присъствието на депутата от БСП Корнелия Нинова и заместник-министъра на труда Светлана Дянкова. 

Водещи

Най-четени