Нели Куцкова: Недопустимо е НС да пита КС за промени във ВСС 26.07 | 18:06

Съдията изрази надежда премиерът Борисов да е помъдрял

От Ростислава Иванова

Недопустимо е Конституционният съд (КСда реши окончателно въпроса за промените в конституцията, свързани със съдебната система. Това заяви по БНР съдия Нели Куцкова по повод решението на парламентарните лидери КС да бъде питан по основните точки в законопроекта, подписан със 180 гласа, във времето между първо и второ четене.

"Тези, които са против промяна в конституцията, се позовават на едно старо решение, с което се казва, че всяка промяна в начина на работа, структурата на органите в държавата, които са установени от конституцията, представлява промяна на формата на държавно управление и трябва да се извършва от Велико народно събрание (ВНС). Много хора , които разбират от конституционно право, казват, че това е остаряло становище, но аз ще си позволя да цитирам само едно от особените мнения към това решение на съдията Румен Янков. Обсъждайки как от КС се иска да прецени предварително дали нещо ще бъде противоконституционно, той казва, че това е изместване на волята на хората, които са избрали народни представители със задачата те да приемат законите и евентуално те да променят конституцията", посочи като аргументи съдия Куцкова.

Според нея приближаването към нужните промени е факт, тъй като допреди години е било немислимо дори да се спомене разделянето на Висшия съдебен съвет на (ВСС) на две колегии.

На въпроса как така човекът, който изрече знаменитата фраза "Ние ги хващаме, те ги пускат", сега е в първите редици на хората, които искат съдебна реформа, съдия Куцкова отговори: "Ще ми се да вярвам, че премиерът Бойко Борисов е помъдрял".

Припомняме, че в четвъртък шестте партии, които договориха компромисните промени в Конституцията, свързани с реформа в съдебната власт и правосъдието, решиха да отправят между първо и второ четене два въпроса: Допустимо ли е разделянето на ВСС на две колегии?; Приемливо ли е в камарата на прокурорите мнозинството от членовете да са избрани от Народното събрание?

ДПС се съгласи да подкрепи част от внесените от кабинета конституционни промени, но при условие, че последната дума ще има Конституционния съд. БСП отказа да подкрепи каквито и да било конституционни промени.

Председателят на левицата Михаил Миков коментира, че ако КС се произнесе по двата въпроса, той се превръща във втора камара на парламента. Той определи тезата за запитването до КС по законопроекта като подвеждаща, защото съдът не се произнася по законопроекти, а по вече внесени закони или питания в абстрактна форма, което не може да бъде и пряко отнесено към предлаганите текстове.

"Обратното би означавало КС да се превърне във втора камара и да се включи пряко в законодателния процес", заяви Миков в неделя пред партийния пленумСпоред него оттеглянето на правителствения проект и внасянето на почти същия нов само в рамките на един ден е "тежък удар по парламентаризма", защото било отменено обсъждането на оригиналния проект.

"Маневрите за събирането на 180 подписа, въпреки че за внасяне на конституционен проект са необходими минимум 80, ще ангажира тези 180 депутати в евентуално гласуване с бързи разисквания през есента", каза лидерът на социалистите.

Освен това шестте партии внушавали по този начин, че БСП е в изолация. "БСП обаче не се притеснява от тези твърдения, защото е показала, че стои здраво върху конституционния и законодателния процес, който трябва да се утвърждава, а не да обслужва политически интерес", заяви Миков, който окачестви новия проект за промени в конституцията като "прасе с крака на пиле".

Според правосъдния министър Христо Иванов обаче решението задопитване до КС е "важна политическа заявка", защото ще се направи по прозрачен начин, а не от "засада". Министърът все пак припомни, че КС е "много специфичен инструмент с политически измерения, в който и в съвсем близкото минало е имало заигравки".
"Аз съм сигурен, че конституционните съдии ще бъдат много внимателни как ще подходят към тази материя, особено в този чувствителен момент, в който говорим за материя, която вчера се превърна в законопроект за конституционни промени. Самият КС е в навечерието на промяна на ¼ от състава си, така че ситуацията е изключително крехка", коментира Христо Иванов пред Нова телевизия.  

Водещи

Най-четени