Нивото на река Дунав при Русе се повиши до 80 сантиметра, но остава далеч от критичната граница 20.09 | 16:00
Важна роля в превенцията на наводнения по българо-румънския участък на реката играят и шлюзовете "Железни врата" в Сърбия

Нивото на река Дунав при Русе се повиши до 80 сантиметра, но остава далеч от критичната граница
Въпреки наводненията в Будапеща, българският участък на река Дунав не е застрашен от преливане. Данните на Изпълнителната агенция за проучване и поддържане на река Дунав (ИАППД) показват, че водното ниво при Русе се е покачило до 80 сантиметра, което е значително под критичната граница от 9 метра, информира Русе Медиа.
Инженер Ивелин Занев, изпълнителен директор на ИАППД, обясни спецификата на реката в различните ѝ участъци: "В горното и в средното сечение спецификата на реката е, че там бреговете са доста по-тесни. За сравнение можем само да кажем, че ако в австрийския участък средно сечението между двата бряга е около 400 метра, тук, в нашия участък, имаме райони, където разстоянието между българския и румънския бряг е до километър, километър и 200 метра, което предполага възможности за поемане на по-големи водни количества".
По протежението на река Дунав в Северна България са разположени 19 хидрометрични станции, които осъществяват постоянен мониторинг на водното ниво. Измерванията се извършват на всеки 15 минути, а информацията се предава своевременно на областните управители, службите за пожарна безопасност и защита на населението, както и на всички други заинтересовани институции.
Историческите данни показват, че най-високото регистрирано ниво на река Дунав при Русе е било през април 2006 година, когато водата е достигнала 9,12 метра. Това остава рекордна стойност от началото на воденето на статистика за региона.
Важна роля в превенцията на наводнения по българо-румънския участък на реката играят и шлюзовете "Железни врата" в Сърбия. Те спомагат за регулирането на водния поток и намаляват риска от внезапни покачвания на нивото в долното течение на Дунав.
Въпреки сравнително ниското ниво на реката в момента, експертите от ИАППД продължават да следят внимателно ситуацията и да анализират данните от хидрометричните станции. Това позволява бързо реагиране при евентуална промяна в обстановката и навременно информиране на отговорните институции и населението в крайдунавските райони.
Водещи
-
Живия Нострадамус: Разкол очаква църквата след смъртта на папата
Ще паднат и строго пазените тайни на Втикана, пророкува Атос Саломе
23.04 | 18:12
-
Премиерът: Има шанс да получим пари по втория транш на ПВУ
Той добави, че вицепремиерът Томислав Дончев много ясно е обяснил какъв е подходът, какви са...
23.04 | 18:09
-
Сакскобургготски: Паркът "Врана" загива, вече не е гора, а джунгла
Това пишат от секретариата на Царското семейство
23.04 | 18:03
Най-четени
-
Второ земетресение на Балканите е регистрирано през днешния ден
Трусът е с магнитуд 5.0 по скалата на Рихтер.
23.04 | 15:15
-
Фирмите продават "овче" сирене с над 60% краве мляко
Решението на КЗК може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.
23.04 | 10:59
-
Явор Божанков вече е част от "Демократи за силна България"
Това стана ясно от публикация във фейсбук на ДСБ в Бургас, в която се обявява приемна на...
23.04 | 14:30
-
Българска делегация, водена от Росен Желязков, ще бъде на погребението на папа Франциск
В делегацията ще участват още вицепремиерите Атанас Зафиров и Гроздан Караджов.
23.04 | 10:15