Нов спор между партиите и Румен Радев за назначаването на посланик на България в Украйна 24.07 | 19:00

ОБЗОР

От iNews

Ново политическо напрежение около назначаването на посланик на България в Украйна. Рано тази сутрин президентът Румен Радев изпрати позиция, от която става ясно, че миналата година е дал съгласието си за назначаването на конкретен човек за посланик в Киев. Но твърди, че тогавашният Министерски съвет така и не е финализирал тази процедура.

В позицията на Радев се уточнява, че миналата година е имало одобрен кандидат за поста извънреден и пълномощен посланик в Киев. Така и обаче Министерският съвет не довършил процедурата и затова президентът не е издал указ. По-късно стана ясно, че дипломатът, който е бил предложен от Мария Габриел за посланик в Киев, е Петър Танев. Справка на NOVA показа, че на 18 октомври миналата година предложението за Танев е било в решенията, взети от Министерския съвет. То обаче така и не стига до президента, защото тогавашният премиер Николай Денков не е подписал решението. Източници на NOVA неофициално твърдят, че причината да се не се стигне до подобно назначение е това, че съпругата на Танев е рускиня и от Киев са реагирали. На въпрос към Димитър Главчев защо от кабинета не са предложили на Петър Танев и сега да оглави посолството ни, той обясни, че дипломатът не се е явил на сегашните конкурси и процедури.

Днес нито от ПП-ДБ, нито от ГЕРБ потвърдиха за второ име. Паралелно продължиха и споровете нарушил ли е служебният премиер Конституцията като сега изпраща за временен ръководител на мисията Николай Ненчев без да го синхронизира с Президентството.

"Подобна процедура е имало в предишния Министерски съвет, която е достигнала до решения на кабинета – говорим за предлагане на извънреден и пълномощен посланик, за което се изисква указ на президента. Стигнало е до решение на Министерски съвет, но процедурата не е придвижена до Президентството за финализиране. Тя не е финализирана и се надявам да не бъдем обвинявани за това”, каза Главчев.

Бившият премиер Николай Денков заяви, че по време на общото управление с ГЕРБ не е бил запознат с предложенията, които са правени за наш посланик в Украйна.

"Обсъжданията на дипломати са между Външно министерство и Президенството. Мария Габриел си е говорила с президента. През МС не е минавало решение, защото не е внесено", каза той.

Бойко Борисов пък посочи, че не може да отговаря за действията на премиера. "Трябва да е поставя над него, а аз не съм бил над него. Крайно време в хората да си поемат отговорност и да кажат", смята той.

Според Борисов, посоченият в момента за временен посланик - Николай Ненчев е добра кандодатура и припомни, че той беше министър на отбраната в негов кабинет по предложение на Реформаторския блок.

"Ние се научихме всяко нещо да наричаме скандал. Не виждам нищо лошо - две институции са, едната предлага човек, другата не приема. Това е институционален спор. Ненчев е бил мой военен министър с Реформаторския блок 4 години. Кандидатурата му е добра", коментира лидерът на Борисов.

"Има такъв народ" подкрепи думите на президента, че посочването на Ненчев за временен ръководител на мисията е опит да се заобиколи Конституцията. "Възраждане", от своя страна, коментираха лаконично.

"За мен служебният кабинет заобиколи закона. Това, което знам, е, че ако се понижава мисията, ние нямаме посланик. А ГЕРБ го правят, за да сложат техен човек, но можеха да спазят процедурата", смята той.

Цончо Ганев на свой ред уточни, че на дипломатически език какъв човек изпращаш казва всичко. "Когато украинската страна ни изпраща обиден посланик, логично е да изпратим такова лице", посочи той

Водещи

Най-четени