Нова директива: Банковите сметки на престъпници в ЕС вече не са тайна 22.05 | 18:38
От днес правилата при разследване задължават службите в страните-членки да съдействат бързо
Европейската заповед за разследване влиза в сила от днес – 23 май. С промените ще бъде улеснена работата при водене на разследвания, при които доказателствата се намират в друга държава от ЕС. Това съобщи Европейската комисия, без обаче да уточни дали всички държави от ЕС са приели съответните промени в националното си законодателство. Днес изтича крайният срок за въвеждането на директивата, предаде бТВ.
По силата на европейската заповед за разследване властите в една държава могат да поискат от своите колеги в друга страна от ЕС от тяхно име да извършват претърсвания и разпити. Очаква се това да подобри работата по разследвания на общата престъпност и в частност по случаите на тероризъм.
Новото европейско законодателство дава възможност:
- страна от ЕС да предаде на друга държава от Общността временно задържани граждани за събирането на доказателства;
- да поиска проверки на банковите сметки и финансовите дейности на заподозрените или обвиняемите;
- да извършва разследвания под прикритие и прихващане на съобщения;
- да поиска прилагането на мерки за запазване на доказателства.
Европейската заповед за разследване се основава на взаимното признаване, което означава, че всяка държава от ЕС е задължена да признае и изпълни искането на друга държава от Общността, както би направила с решение на нейните собствени власти.
Прилагането на заповедта ще бъде по строги крайни срокове за изпълнение – до 30 дни, държавите да решат дали приемат искането. Ако го приемат, в 90-дневен срок исканите действия следва да бъдат извършени. Всяко забавяне ще бъде докладвано на държавата от ЕС, издала заповедта.
Властите, получили искане, могат да откажат да изпълнят заповедта само при определени обстоятелства. Например, ако искането противоречи на основните принципи на правото на получаващата държава или вреди на интересите й в областта на националната сигурност.
Европейската заповед за разследване трябва да бъде издадена или потвърдена от съд, а издаването й може да бъде поискано от заподозрян или обвиняем или от негов защитник, в съответствие с правото на защита и с националния наказателен закон.
Държавите от ЕС трябва да се уверят, че заподозрените или обвиняемите разполагат с правни средства за защита, равностойни на тези, които са на разположение при сходно национално производство, както и че знаят за тези възможности.
През юни ЕК ще представи допълнение към директивата, за да улесни събирането на електронни доказателства. Директивата няма да бъде прилагана от Дания и Ирландия. Новата директива бе изготвена по предложение на Австрия, Белгия, България, Естония, Словения, Испания и Швеция и бе приета през 2014 г..
Водещи
-
Москва и Киев са разменили по 150 военнопленници
05.02 | 19:45
-
След диагнозата: Търсят пари за лечение на актьора Георги Стайков
Звездата му изгря преди години в емблематичния филм "Вчера"
05.02 | 19:30
Най-четени
-
Украинката Ксения Плачкова първо заклала сина си, докато спял
Това стана ясно по време на заседанието на Софийския окръжен съд, на което бе гледана мярката...
05.02 | 13:50
-
След сутрешния скандал – физически сблъсък между Костадинов и Мирчев в НС
Повод за сблъсъка станаха взаимни обвинения за финансиране от американска и руска страна
05.02 | 13:10
-
Гроздан Караджов с тревожни данни за парите по ПВУ
05.02 | 13:30
-
Желязков: До десет дни ще бъдат представени параметрите на Бюджет 2025
Ще внесем бюджет, който бих нарекъл бюджет на стабилизирането на публичните финанси, за който...
05.02 | 10:15