Нощната тарифа на тока поскъпва - дневната поевтинява 22.06 | 17:34

От гражданско движение "Днес" поискаха мораториум върху покачването на цените

От iNews.bg

Нощната тарифа на тока ще поскъпне от 1 юли 2011 г, а дневната ще поевтинее. Това стана ясно от председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев по време на кръгла маса на тема "Как се образува цената на тока". По този начин средното увеличение на цената за битовите потребители ще стане малко над 1%.

Въпреки поскъпването на нощната тарифа на тока, той ще остане по-евтин от дневния, допълни председателят на ДКЕВР.

"64% от цената на тока се формира от разходи за производители. Това е близо две трети от цената на тока", каза Иванка Диловска, директор на института за енергиен мениджмънт.

iNews припомня, че окончателно решение за поскъпването на тока от 1 юли още не е взето, тъй като липсва решение на регулаторния орган - ДКЕВР. От комисията обаче с всяка седмица увеличават прогнозните проценти за поскъпването - в началото прогнозата беше за 1.5%, после за от 5 до 10%, а сега прогнозата на Ангел Семерджиев е за твърдо 10%. 

В тази връзка от Гражданско движение "Днес" настояха за мораториум върху изменението на цените на електрическа енергия до промяна на системата на ценообразуването съобразно реалните икономически условия в страната. От "Днес" са категорични, че в условията на икономическа криза е неприемливо дори минималното увеличаване на цената за потребителите.

Синдикатите в ЧЕЗ готвят стачка, обяви Станислав Любомировски от синдикалната организация на енергодружеството. Причината за недоволството са готвените съкращения на 212 работници, което е 7% от общия брой заети в дружеството. От там ще бъдат съкращавани електротехници, които се занимават с авариите и поддръжката на мрежата.

Причината са голямото уволнение е, че ДКЕВР е разрешила на компаниите с 10,5 милиона лв по-малко разходи за персонал, посочиха от синдиката. Разходите обаче на другите две дружества Е.ОН и ЕВН са увеличени, коментира Станислав Любомировски.

На ЕВН, която обслужва южна България дружеството е отпуснало с 9 милиона лв повече за персонал, а на Е.ОН, която работи в североизточна България с 30 милиона лв повече.
ЧЕЗ ще продължи да работи и с намален персонал, но по-трудно, но няма да може да изпълнява лицензионните си задължения и да гарантира сигурност на доставките си в София и Западна България.

Водещи

Най-четени