Обединение би спасило дясното 13.05 | 16:56

Възможни партньори били ДСБ, хората на Кунева и земеделците

От Христина Рафаилова

Дясното пространство може да претърпи ренесанс, ако формациите от този спектър постигнат обединение. Това стана ясно от коментара на политолога Антоний Гълъбов пред iNews по повод оставките на лидера на ДСБ Иван Костов и на СДС Емил Кабаиванов.

Според него тъмносините имат реален шанс отново стабилно да стъпят на политическата сцена при евентуално обединение с Движение "България на гражданите”, Обединените земеделци и Радикалдемократичната партия.

По мнение на Гълъбов десните формации ще трябва да научат по трудния път урока си, че самостоятелната игра не е правилната формула.

Политологът коментира, че СДС и ДСБ по различен път са достигнали до подобна ситуация. Според него  разпадът на СДС е започнал, когато тогавашният лидер Мартин Димитров подменил автентичността на партията с промяната на наименованието й на Съюз на десните сили.

Според Гълъбов може да се каже, че синята партия вече не съществува. До разпада на политическата сила се стигнало окончателно с избора на Емил Кабаиванов за неин шеф.

По негово мнение ДСБ е останала политическата сила, която е запазила последователността в действията и принципите си.

На въпрос дали би се появил нов политически субект в този спектър, той отговори, че запазването на статуквото вляво се подхранва именно чрез появата на фалшиви формации вдясно.

Според него от дълго време ГЕРБ води битка с десните формации, подкрепяна от БСП и ДПС. 

Гълъбов подчерта, че в момента около 10-12% от гражданите остават без представителство в Народното събрание, след като тези партии останаха извън парламента.

Той коментира, че трусовете вдясно няма да попречат на формирането на евентуално правителство.

От своя страна политологът Антон Тодоров пък не изключи появата на нова формация в тази част на политическото пространство.

Според политолога в неговата основа може да стоят тъмносините, ако успеят "да преживеят” лидера си  Иван Костов и излязат с подходящи личности. По негово мнение обаче може и да не бъде формирана нова партия. 

Тодоров заяви, че не одобрява термина автентично дясно, тъй като у нас нямало нищо автентично, освен може би земеделците.

По негово мнение десните формации от началото на прехода отдавна не представляват хората с дясно мислене. Той коментира, че до момента те са били свързани с общата си позиция срещу комунизма, но той вече бил мъртъв. Поради тази причина дясното не може да съществува в стария си вариант. Според него големият въпрос бил дали от "останките” от старите формации ще се създаде нов субект.

Той добави, че все пак ЕНП признава ГЕРБ като дясна партия, макар и присъствието й в тази част на политическия спектър да е формално.

На въпрос дали трусовете в СДС и ДСБ ще повлияят на формирането на правителство, той заяви, че най-възможният вариант е да не може да се състави нов кабинет по принцип. Коалиция между ДПС, "Атака” и ДПС изглежда невъзможна, а ГЕРБ  са в изолация и няма да успеят да формират правителство на малцинството, стана ясно от думите на Тодоров.

Според него оставките на двамата лидери са акт на поемане на лична отговорност, който заслужавал уважение.

От своя страна социологът Юли Павлов заяви, че в момента БСП плюс ДПС имат около 119-120 места в парламента, зависи от последните протоколи. От тази гледна точка трябва да се отчетат два факта - всички партии отрекоха възможността да си сътрудничат с ГЕРБ, тоест правителство, в което ГЕРБ участва, е отхвърлено като възможност.

Това, което може да се очаква сега, е дали няма да бъде създадено програмно правителство, в което БСП може да участва. Само с ДПС това очевидно няма да може да стане, затова вероятно ще се търси вероятно подкрепа на още няколко депутати от "Атака" примерно.

Какво отговори Павлов на въпроса дали се очаква "пазаруване на депутати”, вижте в Econ.bg.

Водещи

Най-четени