Окончателно: Студентите по право, икономика и медицина без евростипендии 27.05 | 12:06

Финансирането по оперативната програма за наука ще е само за приоритетни специалности

От iNews.bg

Министерството на образованието и науката (МОН) окончателно отряза европейското финансиране за масовите и т.нар. "неприоритетни" за държавата висши специалности, като право, икономика, медицина и психология. Това става ясно от писмен отговор на вицепремиера и министър на образованието и науката Меглена Кунева до депутат от Реформаторския блок, предаде БГНЕС.

Тези четири най-търсени висши специалности остават извън обсега на новата европейска програма "Наука и образование за интелигентен растеж”, посочва тя.

Кунева се аргументира с данни, според които има драстичен ръст на студентите в определена група специалности. "През последните 5 години студентите по професионално направление "Икономика” са се увеличили с 4%, по професионално направление "Право” - със 17%, по професионално направление "Психология” - с 21%, а професионалните направления от медицинските науки - с 60%, изтъква просветният министър.

"В същото време студентите по педагогика са намалели с близо 25% на фона на данните, че през следващите 10 години над 45 000 учители ще навлязат в пенсионна възраст. С 23% е намалял приемът на студенти по "Електротехника”, с 26% - по "Енергетика”, с 30% - по "Архитектура” и с 36% - по "Химия”. Всичко това дава основание на МОН да предприемат подход, който да засили привлекателността на специалностите с намалял прием", гласи отговорът на МОН до парламента.

"Ако сега не предприемем действия за увеличаване на броя на студентите по педагогически специалности, след години в България ще имаме недостиг на кадри във всички сфери”, предупреждава Кунева.

Наред с това по данни на работодателските организации е налице сериозна диспропорция между пазарите на труда и на образованието, посочва още тя.

"Една от причините за това е финансовият модел в системата на висшето образование, който действаше до тази година. Той се базираше на финансиране на търсенето от страна на студентите и създаване на стимули политиките на висшите училища да са почти изцяло ориентирани към пазара на образование и много малко към пазара на труда”, констатира вицепремиерът. И припомня, че приети промени в Закона за висшето образование тези приоритети са били на практика променени.

 

Освен това самата Оперативна програма не позолявала еврофинансиране на студенти по право, икономика и медицина, казва още тя. "МОН не може да промени критериите, без да промени оперативната програма. Това би отнело продължително време и е въпрос, който се решава и от Европейската комисия”, подчертава Кунева. И обянява, че изготвянето и приемането на оперативната програма представлява един дълъг преговорен процес.

Водещи

Най-четени