Оставката отнела голяма част от напрежението 20.02 | 17:51

Загубата на доверие към политическата власт е факт отдавна, според Руслан Стефанов

От Ралица Стоянова

Оставката на правителството отне много голяма част от напрежението сред хората. Идеята е това управление да падне, защото то влияе зле не само на хората в държавата, но и цялостно на облика на страната ни.

Това заяви анализаторът в Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов пред Econ.bg.

Той добави, че в момента политическата криза е факт. "Когато едно правителство подава предсрочно оставка, това означава, че навлизаме в политическа нестабилност. Ако се съди по общото недоволство, което съществува към всички партии в страната, напълно възможно е да видим един модел след изборите на продължаваща политическа нестабилност, в сравнение с това, което съществуваше до момента”, допълни той.

"Натрупаното социално напрежение, което по една или друга причини се изрази в различни протести, означава, че по-правилен ход е наистина правителството да потърси подновяване на мандата от страна на избирателите”, посочи той.

От друга страна, гледайки позиционирането на силите в съществуващите социологически проучвания, вероятността този ход да доведе до една по-дългосрочна политическа дестабилизация на страната, с всички произтичащи от това негативни ефекти върху икономиката, политиките и т.н., също не може да се пренебрегне.

"По скоро трябва да гледаме на тази оставка като един нормален елемент от демократичните процедури в страната”, посочи той.

Загубата на доверие към политическата класа, заради която отчасти бяха и протестите, е факт отдавна, посочи Стефанов. Недоверието според него е по-скоро към институциите в страната. Доверието в парламента и като цяло към държавната власт в страната е изключително ниско.

"Почти нямаме институция, която да бъде одобрявана от повече от половината хора. Няма бързи решения, т.е. аз не съм привърженик на това решенията да се търсят непременно чрез експертни правителства. Поне модерната демократична история показва, че този опит не е бил добър”, посочи експерта.

Според него политически избраните правителства се представят по-добре, отколкото експертно базираните. Изходът от сегашната ситуация според него е много бавно изграждане отново на доверието в институциите на страната.

"Не бива да сме крайни - в случая имаше и силен външен фактор, това е кризата, която продължава вече много дълго", продължава Стефанов. Това несъмнено влияе върху възприятието на хората към институциите. Когато този външен елемент отмине, правилният ход е да се възвърне доверието чрез спазването на мерки за прилагането на законите, особено по отношение на всичките корупционни практики, които станаха ясни през последните месеци.

Това продължава един порочен кръг от преди, когато се вадят факти от високопоставени политици относно сериозни злоупотреби с държавни средства и в същото време не се случва нищо по отношение на понасянето на наказателна отговорност. Това нещо трябва да се промени, счита експертът.

Относно евентуалната поява на нова политическа фигура, която да привлече общественото внимание, Стефанов посочи, че това е част от демократичната надпревара. Надеждата е, че може да се появи някой, който да намери решение и хората да му повярват.

Въпросът е, че едва ли има място за появата на такива нови лидери. По-вероятно е политическите партии, които са представени във властта вече, да излъчат нови лица от редиците си и по този начин да търсят възстановяване на доверието.

Водещи

Най-четени